PROGRAM

Za svaku aktivnost označenu zvjezdicom (*) potrebna je prethodna najava.

  • Program biologije u PDF-u

    PREDAVANJA

    (Horvatovac 102a, predavaonica A1)

    11:00 i 15:00 Dora Jurić Ihas: Idemo u svemir, ponesite lepeze!

    Svemir, inače nepregledno hladno prostranstvo, u svojim kutevima skriva čovjeku nepojmljive užarene svjetove. Kroz ovo predavanje upoznat ćemo se s nekoliko takvih planeta. Zanimljivim svjetovima od lave, mjestima gdje kiši tekuće željezo i najužarenijim planetom kojeg su ljudi do sada otkrili. Promotrit ćemo svaki od tih planeta i iz biološkog aspekta, usporediti ih sa Zemljom u njenim najranijim užarenim danima i odgovoriti na pitanje hoće li život jednom biti moguć i na jednom od njih, te kako temperatura planeta utjeće na stvaranje života.

    Najprikladnije za: srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    12:00 Prof. dr. sc. Martina Šeruga Musić: Toplije, brže, jače – utjecaj promjena klime na kukce-vektore i zarazne bolesti biljaka i čovjeka

    Ubrzano zagrijavanje Zemlje kojem svjedočimo te promjene klimatskih uvjeta na svim njenim područjima, za posljedicu imaju i dubok i dugotrajan utjecaj na zarazne bolesti čovjeka, životinja, ali i biljaka, koje se prenose različitim kukcima-vektorima. Najpoznatiji primjeri su svakako zarazne bolesti kao što su malarija, Zika groznica i sl. koje prenose razne vrste komaraca. No niti zarazne bolesti biljaka nisu manje zahvaćene ovim promjenama te se primjećuje veliki utjecaj na epidemiologiju i širenje mnogih virusnih i bakterijskih bolesti koje prenose kukci-vektori. Više o utjecaju klimatskih promjena na kukce-vektore i širenje zaraznih bolesti doznajte na predavanju.

    Najprikladnije za: srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    13:00 i 17:00 Julijana Matković, Nikola Pischiutta, Karlo Koren Klišanić, Dora Glavač, Lea Kanjuh: Što Hymenoptera (opnokrilci) i Araneae (pauci) misle o globalnom zatopljenju?

    Na ovom predavanju saznat ćete ponešto o utjecaju topline i temperaturnih promjena na životne cikluse, navike i ekološke interakcije opnokirilaca i pauka. Globalno zatopljenje, ili klimatske promjene, predstavljaju kompleksan prirodni događaj u procesu izmjene temperaturnih razlika našeg planeta. Pojačano zagrijavanje zbog umjetnog antropogenog utjecaja pojačava tu pojavu u neredovitim veličinama. Ono nije „samo“ povećanje globalnog prosjeka temperature, već ono direktno (i indirektno) utječe na nas i sve oko nas na više razina. Fokus predavanja je približiti Vam svijet određenih beskralježnjaka, te kako i zašto je temperatura važna za njih.

    Najprikladnije za: srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    14:00 Lucija Cindrić i Nora Orlić: Može li temperatura biti preekstremna za BIUS teren?

    Od Mljeta do Žumberka, od Istre do Papuka. Godišnji tereni udruge studenata biologije BIUS održavaju se diljem Hrvatske i svaki nosi svoje izazove. Gdje smo se kupali, gdje smrzavali, a gdje padali u blatu saznajte na našem predavanju!

    Najprikladnije za: sve uzraste.

    16:00 Karla Tolić: Hladna (i mračna) strana biologije

    Što bi se dogodilo kad ne bi bilo sunca, cvijeća i zelenila? Za odgovor na ovo pitanje ne moramo odlutati na druge planete, dovoljan je samo put u središte Zemlje. Spustite se s nama u podzemlje i otkrijte tajanstveni život njegovih čudnovatih stanovnika.

    Najprikladnije za: 5.-8. razred OŠ, srednja škola te zainteresirano građanstvo.

    RADIONICE

    (Horvatovac 102b, 1. kat)

    Termoproteinski Lab: Otkrivanje tajni mikrosvijeta na različitim temperaturama

    Dođite na našu radionicu i otkrijte kako temperatura utječe na bakterije. Promatrat ćemo kako bakterije rastu pri različitim temperaturama i naučiti zašto je važno držati hranu u hladnjaku za očuvanje njezine kvalitete. Kroz intuitivan primjer s bjelanjkom, istražit ćemo efekte topline na proteine, dok će znatiželjnima biti objašnjeno kako se stanica može obraniti od ekstremnih temperatura. Ne propustite priliku i postati molekularni detektivi otkrivajući tajne poruke skrivene u našem DNA kodu.

    Najprikladnije za: sve uzraste.

    Radionica će se odvijati u praktikumu ZMB1.

    Harmonija tjelesnog termostata

    Povišena tjelesna temperatura je posljedica raznih imunoloških mehanizama koji se pokrenu u našem tijelu, a u njenoj regulaciji sudjeluje i živčani sustav. Izradom i promatranjem krvnog razmaza kroz mikroskop ćeš otkriti kako izgledaju stanice koje nas brane tijekom vrućice te što se u tom trenutku događa u našem imunološkom sustavu. Proučavajući neurone pod lupom i simulacijom prijenosa signala ćeš saznati kako određeni dijelovi mozga upravljaju tjelesnom temperaturom te kako nas oba sustava brane od virusa i bakterija.

    Najprikladnije za: 7.-8. razred OŠ, srednja škola te zainteresirano građanstvo.

    Radionica će se odvijati u praktikumu ZMB3.

    Biljke to vole vruće

    Jeste li se ikada zapitali odakle dolaze biljke koje su našle primjenu u životu čovjeka? Znate li porijeklo biljaka koje uzgajate u vlastitom domu? Znate li koje su sve prilagodbe razvile spomenute biljke kako bi preživjele na svojim prirodnim staništima i kako preživljavaju izrazito visoke, a isto tako i izrazito niske temperature? Pridružite nam se na ovoj radionici, saznajte odgovore na ova i mnoga druga pitanja, a usput se upoznajte s čarobnim i čudesnim biljnim svijetom.

    Najprikladnije za: sve uzraste i zainteresirano građanstvo.

    Radionica će se odvijati u praktikumu ZMB2.

    Zašto je dolje bolje?

    Kada bismo vas pitali na što prvo pomislite kada čujete riječ šišmiši, vjerojatno bi to bili pojmovi poput špilja, vampira ili Batmana. Ali ipak, samo jedan pojam povezuje ih sve – toplina. Pa tako većina šišmiša živi u špiljama gdje su temperaturni uvjeti stabilniji i omogućuju im preživljavanje nepovoljnih vanjskih uvjeta. Kako bi izbjegli nepovoljne temperaturne uvjete, neki se šišmiši odlučuju za migraciju, pri čemu za snalaženje u prostoru koriste sonar – baš kao i najdraži nam superheroj. Također, ne smiju se zaboraviti ni šišmiši vampiri koji mogu osjetiti toplinski trag svoje buduće večere. Dođite na našu radionicu i kroz igru naučite kako se šišmiši snalaze u prostoru.

    Najprikladnije za: 5. - 8. razred i starije.

    Radionica će se odvijati ispred zgrade, točna lokacija bit će upisana naknadno.

    SOS: Save Our Seas

    Naša radionica "S. O. S. Save Our Seas" bavit će se problemom zagrijavanja mora kao posljedicom globalnog zatopljenja. Pokazat ćemo kako izgleda djelić rješenja tog problema, odnosno predstaviti izvanredne i malene organizme, kokolitoforide, šarolikoj publici. U zanimljivim pokusima, mikroskopiranju živopisnih preparata i pričanju o aktualnim temama dođite sudjelovati s nama na ovogodišnjoj Noći biologije na PMF-u 10. Svibnja!

    Najprikladnije za: sve uzraste i zainteresirano građanstvo.

    Radionica će se odvijati u praktikumu ZMB3.

    DRUŠTVENE IGRE:

    (Horvatovac 102b, 1. kat, ZMB seminar)

    EkoTura

    U društvenoj igri o ekosustavima, igrači se dijele u timove i odabiru svoje figurice. Nasumično izvlače brojeve za određivanje redoslijeda. Timovi odgovaraju na pitanja unutar vremenskog ograničenja, pomičući se za svako točno odgovoreno pitanje naprijed. Netočni odgovori zaustavljaju vrijeme i donose kartice Akcije. Cilj je prvi stići do cilja, pravilno odgovarajući na pitanja iz ekosustava u kojem se figurice nalaze, također educirati igrače i potaknuti svijest o različitim ekosustavima.

    Najprikladnije za: 5.-8. razred OŠ, i srednju školu.

    Broj igrača: 8 – 16. Održavat će se na svaki puni sat.

    Nužna je predbilježba. Kontakt za predbilježbu: Rajna - rajna.jo355@gmail.com / 098 697 355

    STANIČNI CIKLUS: Podijeli se, ako možeš

    Stanični ciklus je skup događaja koji rezultira podjelom stanice majke na dvije jednake stanice kćeri. Kako bi se taj cilj postigao, ovaj proces je podijeljen u četiri faze i reguliran nizom molekularnih procesa. Dođite i zaigrajte našu igru te pomozite stanici da se podijeli.

    Najprikladnije za: 8. razred OŠ, i srednju školu i studente.

    Broj igrača: 2 – 4. Trajanje jedne igre: 20 min.

    STRUČNI OBILASCI

    Stručni obilazak Botaničkog vrta PMF-a

    Što su botanički vrtovi? Čemu služe? Koliko različitih biljnih vrsta kriju zbirke našeg Vrta? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja doznajte u sat vremena ugodne šetnje kroz najstariji botanički vrt u Hrvatskoj uz pratnju botaničara.

    Termini obilazaka (10. svibnja): u 12 h, 13 h, 14 h i 18 h.

    Obavezna rezervacija termina na: vstamen@botanic.hr Rezervacije se primaju od 3. do 9. svibnja 2024.

    Prednost imaju neorganizirane skupine građana. Broj mjesta ograničen!

  • Fizika danas - otvoreni dan Fizičkog odsjeka održava se 10.5.2024. od 9 do 16 h.

    Prijave za sudjelovanje potrebne su samo za grupne posjete, pojedinačni posjeti bez najave.

    Prijave su preko web-stranice Fizika danas. Cijeli program u PDF-u je ovdje.

    PREDAVANJA (predavaonica F08; trajanje 20 minuta)

    10:00 Danko Radić: Otkrića koja su promijenila svijet

    Ovo je priča o otkrićima koja u trenutku kad su pronađena nisu polučila veliki interes, ili su čak smatrana pogrešnima, ali kad je čovječanstvo jednom uvidjelo njihov potencijal, zadužila su ga za sljedeće stoljeće.

    10:30 Davor Horvatić: Što se dogodi kad zagrijemo umjetnu inteligenciju?

    Fizikalni pogled na umjetnu inteligenciju koja je jedna od najprogresivnijih tehnologija današnjice.

    11:00 Tomislav Bokulić: Fizika u medicini: određivanje apsorbirane doze u radioterapiji

    U predavanju ćete upoznati što medicinski fizičari rade u radioterapiji i zašto je mjerenje i izračun apsorbiranih doza u snopovima zračenja od iznimne važnosti za ishod liječenja pacijenta.

    12:00 Vernesa Smolčić: Supermasivna crna rupa u središtu naše galaksije

    Na predavanju ću govoriti o tome kako je uz pomoć mukotrpnih opažanja i znatnog napretka u tehnologiji otkrivena supermasivna crna rupa u središtu Mliječnoga puta te kako je fotografirano njezino blisko okruženje, odnosno sjena crne rupe.

    13:00 Krešimir Kumerički: Toplina svemira u njegovom djetinjstvu, sadašnjosti i smrti

    Znamo da je temperatura svemira danas 2.725 Kelvina iznad apsolutne nule. No kako to mjerimo? I kako znamo da je temperatura svemira jednu sekundu nakon velikog praska bila 10 milijardi Kelvina? Ide li svemir neumitno k svojoj takozvanoj toplinskoj smrti? Predavanje će dati odgovore na ta i druga srodna pitanja kozmologije.

    13:30 Maja Novak: Utjecaj topline na žive organizme - zašto, kako i što još ne znamo?

    Funkcioniranje živih organizama još je uvijek jedna od velikih enigmi suvremene znanosti, te postoje brojna neodgovorena pitanja o tome kako živi organizmi funkcioniraju na različitim razinama - od molekularne do ekosustava. Toplina pomaže stanicama u procesima kao što je stanična dioba i stanični ciklus, no i odmaže u usmjerenom gibanju prema izvorima hrane i kemijskih signala. Zbog toga su stanice evolucijski razvile niz strategija kojima iskorištavaju pozitivne i nadvladavaju negativne učinke fizioloških temperatura, a koje su aktivna tema istraživanja u biofizici.

    OSTALE AKTIVNOST

    Kviz za učenike - predavaonica F102 (trajanje 20 min)

    11:30 Maja Planinić, Katarina Jeličić, Karolina Matejak Cvenić: Fiz Kviz: Toplo, hladno, vruće – OŠ i SŠ

    12:00 Maja Planinić, Katarina Jeličić, Karolina Matejak Cvenić: Fiz Kviz: Toplo, hladno, vruće – OŠ i SŠ

    RADIONICE I FIZIKALNI POKUSI (obilazak 9-16 sati)

    Prostor pored zgrade

    · Ples na vodi

    · 200 ispod 0

    · Potraga za blagom

    · Toplo-hladno

    · Pokusi iznenađenja

    Prizemlje

    · Ledeno doba (Aula)

    · Postoje li tople boje? (F12)

    · Fizika ekspres (F13)

    · Vrući light show F(14)

    · Red u neredu (F25)

    Podrum

    · Nuklearna magnetska rezonancija (F010)

    · Niske temperature i supravodiči (F011)

    · Laboratorij za fotoniku i optičku spektroskopiju (F013)

    ·Laboratorij za istraživanje magnetskih i električnih pojava (F014)

    1. kat

    · Fiz Kviz prema rasporedu (F102)

    · ZBUČ-na šetnja s Vinkom kroz povijest (1. dio)

    2. kat

    · Laboratorij za sintezu i pripremu uzoraka

    · ZBUČ-na šetnja s Vinkom kroz povijest (2. dio)

    Natječaj s eksperimentalnim zadacima iz fizike za škole i vrtiće

    12:00 u auli Fizičkog odsjeka i na webu Fizike danas - Proglašenje pobjednika u kategorijama srednje škole, osnovne škole i vrtići

    IZLOŽBA

    Gordana Stubičan Ladešić, Iva Čizmin: Žene u STEM-u 2. dio

  • Cijeli program u PDF-u

    PREDAVANJA (20 minuta)

    Predavanja se održavaju u predavaonici P2 na Horvatovcu 95 i traju 20 minuta. Najprikladnija su za srednjoškolce, no mogu sudjelovati i viši razredi osnovne škole te građanstvo. Nužna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr. Možemo primiti najviše 45 sudionika.

    10:00 i 13:00, dr. sc. Maja Bubalo: Što znači toplije more?

    Ljetne vrućine su neugodne na gradskom asfaltu, ali zato volimo uživati na plaži, kupajući se u toplom moru. Mora i oceani svake su godine sve topliji ali, iako je nama ljepše igrati picigin na 26 °C nego na 22 °C, jeste li se ikada pitali što o tome misle ribe i koralji? I kako toplije more utječe na atmosferu? Odgovore na ta i druga pitanja o toplijem moru saznajte u ovom predavanju.

    9:00 i 14:00, Marijana Boras, mag. phys. – geophys.: Zašto nam je u gradovima toplije?

    Ljeti su gradovi topliji od okolnih ruralnih područja, ipak, ne zagrijavaju se svi dijelovi grada podjednako. Koji dijelovi grada su pogodniji za ljetna druženja i bijeg od vrućine te kako su studenti PMF-a mjerili temperaturu grada Zagreba uz pomoć bicikala i satelita saznajte u ovom predavanju.

    11:00 i 15:00 ,doc. dr. sc. Iva Dasović i izv. prof. dr. sc. Josip Stipčević: Kakve veze toplina ima s potresima?

    Zemlja ima vruću jezgru, a hladna je na površini. Otkud toplina u Zemljinoj unutrašnjosti, kako se prenosi do njene površine? Kako toplina utječe na svojstva stijena i kakve veze ima s potresima doznajte u ovom kratkom predavanju!

    12:00 i 16:00, dr.sc. Igor Mandić: Magnetska deklinacija – od polja do stola

    Otklon magnetske igle kompasa od smjera stvarnog (geografskog) sjevera naziva se magnetska deklinacija. Za orijentaciju i navigaciju uz pomoć geografske karte i kompasa potrebno je imati što točniju informaciju o deklinaciji. Na pašnjaku 65 km jugoistočno od Zagreba kontinuirano se prate varijacije Zemljinog magnetskog polja, pa tako i magnetske deklinacije. Saznajte koje su moguće posljedice nepoznavanja deklinacije (ili zastarjele informacije o deklinaciji)!

    RADIONICE

    Radionice se održavaju se u predavaonici P1 na Horvatovcu 95, traju 45 minuta, a najprikladnije su za osnovnoškolce. Možemo primiti najviše 20 sudionika po radionici. Nužna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr.

    13:15 i 14:15, dr. sc. Marija Mustać Brčić: Kolika je Zemljina jezgra? Grije li nas ili hladi? (5. – 8. razred OŠ)

    Seizmički valovi su naši dalekozori u Zemlju ispod naših nogu. Postanite seizmički P-val, otkrijte što se nalazi u Zemljinoj unutrašnjosti i kakve veze toplina ima s tim!

    11:15 i 12:15, dr. sc. Iva Međugorac i studenti: Fizika i život u moru (7. – 8. razred OŠ)

    Što je potrebno životu u moru, a nije hrana i voda? Kisik! A kako kisik dolazi u more i gdje se zadržava? Iz zraka ili fitoplanktona pri površini. A kako onda organizmi na dnu mora dolaze do kisika? Dođite i naučite kako kisik stiže rakovima, školjkama i ježincima!

    9:15 i 10:15, dr. sc. Branimir Omazić i Hrvatsko agrometeorološko društvo: Požar nije šala (1. – 4. razred OŠ)

    Kroz zabavan kratki film „Požar nije šala“ i uz pomoć agrometeorologa otkrijte zašto su nam šume važne i kako ih trebamo čuvati, što kada se požar dogodi i koliko treba šumi da se oporavi.

    15:15 i 16:15, Katarina Katušić, mag. phys., dr. sc. Petra Mikuš Jurković, dr. sc. Tanja Renko: DHMZ i tvornica prognoze

    Promjene u temperaturi i klimatskim uvjetima mogu imati značajan utjecaj na naše živote i okoliš, a vremenska prognoza, kratkoročna i/ili dugoročna, oduvijek uvelike pomaže u planiranju različitih svakodnevnih aktivnosti. Stoga se neprekidno radi na poboljšanju pouzdanosti vremenskih prognoza, kao i načinu prenošenja određene meteorološke informacije kako bismo se što bolje pripremili za izazove koje donosi današnji (su)život s klimatskim promjenama. Kroz interaktivnu radionicu, naučit ćete što znače pojmovi poput tople fronte, toplih dana i noći te toplih oblaka (saznati o međudjelovanju/povezanosti oblaka i topline), a i koja je razlika između toplinskog vala i toplotnog udara! Otkrijte kako prezentirati prognoze na inspirativan i razumljiv način. Iskoristite priliku i saznajte kako znanost oblikuje našu svakodnevicu kroz meteorološka “proročanstva”!

    Vidimo se na Danu i noći PMF-a gdje će zajedno zračiti toplina znanja i entuzijazma!

    POKUSI

    Petar Golem, mag. phys. – geophys.: Kuhamo buru!

    Malo hladnoga zrak, velika razlika u tlaku, prstohvat orografske prepreke i – voila! Skuhana je bura! Bon apetit!

    Prikladno za sve uzraste. Nije potrebna predbilježba. Održava se na hodniku Horvatovca 95.

    dr. sc. Iva Međugorac i studenti: Pazi, tsunami!

    Tsunamiji mogu biti vrlo mali i gotovo neprimjetni, ali i ogromni valovi koji ruše sve pred sobom. Saznajte kako nastaje tsunami i u čemu leži njegova razorna snaga!

    Prikladno za sve uzraste. Nije potrebna predbilježba. Održava se u dvorištu Horvatovca 95.

    Helena Latečki, mag. phys. – geophys., i studenti: Potres – od izvora do posljedica

    Kako nastaje potres, što nas to trese, kako ga mjerimo i mora li potres biti razarajuć? Odgovore doznajte uz pokuse!

    Prikladno za sve uzraste s trajanjem od 20 minuta. Održava se na Horvatovcu 95. Možemo primiti najviše 20 sudionika po terminu. Nužna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr. Interaktivne demonstracije pokusa počinju u 9:30, 10:30 i 11:30.

    CROSSNET tim – Zašto se Zemlja trese?

    Što su i kako nastaju potresi? Kojim uređajima se mjeri gibanje tla? Upoznajte se s mehanizmima potresa, unutarnjom strukturom zemlje i s drugim zanimljivim informacijama koje ima Seizmološka služba! (20 min)

    Prikladno za sve uzraste. Održava se na Horvatovcu 95. Možemo primiti najviše 20 sudionika po terminu. Nužna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr. Interaktivne demonstracije pokusa počinju u 13:30, 14:30 i 15:30.

    IZLOŽBE

    Muzej geofizičkih ekstrema

    Prošećite našim hodnicima i otkrijte (službene) hrvatske rekorde u količini oborine i visini snijega, najveću i najnižu temperaturu, najjače hrvatske potrese i slično! Saznajte kad su se dogodili rekordni vodostaji u Jadranskog mora u Bakru!

    Izložba se odvija na hodnicima Geofizičkog odsjeka, prikladna je za sve uzraste, i dostupna je bez najave između 9 i 17 h.

    doc. dr. sc. Iva Dasović: Nevjerojatni život Andrije Mohorovičića

    Upoznajte jednog velikana hrvatske i svjetske znanosti – geofizičara Andriju Mohorovičića! Provest ćemo vas kroz Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića, dočarati vam iznimnog čovjeka i njegova djela te odškrinuti vrata geofizike s prijelaza iz 19. u 20. Stoljeće.

    Prikladno za sve uzraste. Održava se na Horvatovcu 95. Poželjna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr. Vođena tura počinje u 16:30 i traje do 30 min.

    RAZNO

    Escape Room: Soba Andrije Mohorovičića

    Uronite stotinjak godina u prošlost u sobi dr. sc. Andrije Mohorovičića! Uz nešto malo geofizičkog znanja i malo više snalažljivosti riješite zagonetke, pronađite važno otkriće i izlaz iz sobe! Imate 30 min!

    Početci su u 9:15, 10:00, 10:45, 11:30, 12:15, 13:00, 13:45, 14:30, 15:15 i 16:00. Escape room je najprikladniji za starije srednjoškolce i studente. U ekipi je moguće najviše šestero ljudi te se mora završiti u 30 min. Potrebno je rezervirati termin unaprijed kod Patrika Jureše na patrik.juresa@gfz.hr te se prijaviti na Geofizičkom odsjeku 30 minuta prije rezerviranog termina (kako ne bi bilo propalih termina) – u slučaju da se ekipa ne pojavi, soba je slobodna za neku drugu ekipu. Osobe koje uspješno izađu iz sobe prije isteka vremena dobivaju nagradu!

    Damir Ptičar, bacc. ing. sec.: Meteorološki opservatorij Horvatovac

    Nema meteorologije (i klimatologije) bez mjerenja! Ako želite znati kako se vrše meteorološka mjerenja te što i kako se mjeri na Meteorološkom opservatoriju Horvatovac, ova vođena tura je baš za vas!

    Prikladno za sve uzraste. Održava se na Horvatovcu 95. Možemo primiti najviše 25 sudionika. Nužna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr. Vođena tura počinje u 12:30 i traje do 30 min.

  • Cijeli program u PDF-u

    PREDAVANJA

    doc. dr. sc. Mladen Maradin: Zašto su gradovi topli, a parkovi u njima hladni otoci?

    Opis: Toplinski otok gradova označava izgrađena područja gradova koja su toplija od svoje okolice. Za razliku od izgrađenih površina, zelene površine imaju ohlađujući učinak na zrak iznad njih, a ta se pojava naziva hladni otok zelenih površina. Osnovni razlog tomu je vegetacija zbog koje podloga danju ne apsorbira istu količinu Sunčevog zračenja kao podloga od umjetnih materijala te brže ohlađivanje tijekom noći. Utjecaj zelenih površina na klimu gradova do izražaja dolazi u parkovima, koji su u mnogim gradovima najveće zelene površine. O vrsti vegetacije u parkovima ovisi u koje će doba dana biti hladniji ili čak topliji od izgrađene okolice.

    RADIONICE

    Marin Mićunović, mag. geogr. i studenti, Toplinski otoci u gradovima – GIS radionica

    Marin Mićunović, mag. geogr. i studenti, Toplina iz daljine – radionica pomoću daljinskih istraživanja

  • Cijeli program u PDF-u

    PREDAVANJA

    doc. dr. sc. Zorica Petrinec: Zemljin “toplinski stroj” - što se to “kuha” ispod naših nogu?

    Opis: Fasciniraju vas vulkani, kretanje tektonskih ploča, nastanak i nestanak kontinenata i oceanakroz prošlost? Sve to ima jedan zajednički nazivnik, a to je toplina (uz još nekoliko čarobnih sastojaka, naravno). Odabrane tajne duboke Zemljine „kuhinje“, kao i recept kako nastaju najčešći tipovi stijena, saznajte na ovom kratkom putovanju prema središtu našeg planeta.

    Najprikladnije za 4.-8. razred OŠ, srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    doc. dr. sc. Katarina Gobo: Toplina koja je uzrokovala hladnoću: vulkan Tambora, Frankenstein i godina bez ljeta

    Opis: Vulkane povezujemo s vrućom lavom, pepelom i plinovima. Pa kako takva toplina može uzrokovati hladnoću? Dođite na ovo predavanje kako biste saznali odgovor na to pitanje i čuli niz zanimljivosti – čak i da postoji veza između vulkana i Frankensteina.

    Najprikladnije za 4.-8. razred OŠ, srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    doc. dr. sc. Frane Marković: Nastajem u vatri, vatru nosim u sebi, u vatri nestajem. Tko sam ja?

    Opis: Dijamant nastaje kristalizacijom magme uz visok tlak i temperaturu u velikim dubinama. Kakvu to vatru nosi u sebi, može li izgorjeti i za što se sve upotrebljava? Odgovore na ova pitanja i još mnogo zanimljivosti o dijamantima saznajte u ovom predavanju.

    Najprikladnije za 4.-8. razred OŠ, srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    Fran Vidaković, Hladan, topao, mlak: temperatura dinosaura i ostalih izumrlih stvorenja

    Opis: Dinosauri i mnoge druge izumrle životinja ostavile su nam samo okamine. Pa kako onda znanstvenici znaju jesu li ta bića bila toplokrvna ili hladnokrvna? Pridružite nam se i saznajte osnovne proučavanja metabolizma izumrlih životinja!

    Najprikladnije za 4.-8. razred OŠ, srednju školu te zainteresirano građanstvo.

    RADIONICE (link na predbilježbe i prijave na radionice)

    doc. dr. sc. Karmen Fio Firi i studenti, Gipsili

    Opis: Volite li fosile? Želite li naučiti nešto više o fosilima? Onda je ova radionica baš za vas, jer ćete moći napraviti svoj primjerak u gipsu, i ponijeti ga kući!

    Najprikladnije za predškolski uzrast, 1. – 4. razred OŠ. Nužna je predbilježba (do 20 sudionika po radionici).

    Laura Posarić, mag. ing. geol., Ena Topalović, mag. geol. i studenti: Tko je ukrao vrtnog patuljka?

    Opis: Upoznajte tehniku koja se naziva “otisak prsta” minerala i koja služi geolozima pri određivanju sastava stijena i tla. Radionica će vam dati uvid u primjenu rendgenskih zraka u svakodnevici geologa i staviti vas u ulogu detektiva koji će navedenom tehnikom riješiti slučaj.

    Najprikladnije za sve dobne skupine. Nužna je predbilježba.

    Anamaria Obad i Lucija Bižanović, Geologija Minecrafta

    Opis: Jeste li se ikada zapitali kako stijene iz Minecrafta izgledaju uživo? Mislite da biste ih znali prepoznati uživo? Okušajte svoje znanje u igri prepoznavanja. Dođite i probajte sve vrste stijena iz Minecrafta prepoznati uživo!

    Najprikladnije za sve dobne skupine. Nužna je predbilježba.

    Leon Mihalinec, Helena Mihalinec, Marko Biber, Lea Vojvodić, Dea Cindrić, Zemljine moćne tajne

    Opis: Fasciniraju vas vulkani, kretanje tektonskih ploča, nastanak i nestanak kontinenata i oceana kroz prošlost? Sve to ima jedan zajednički nazivnik, a to je toplina (uz još nekoliko čarobnih sastojaka, naravno). Krenite s nama na put do središta Zemlje uz tajnovite stijene, a hrabrim istraživačima nagrade tajne slijede.

    Najprikladnije za 1.-8. razred OŠ. Nužna je predbilježba.

    Marina Čančar, mag. geol, Igor Pejnović, mag. geol., Valerije Makarun, mag. geol., GEO kalendar

    Opis: Što se pojavilo prije - kokoš ili jaje? Dinosauri ili sisavci? Odgovore na ova i slična pitanja možete naći u ovoj geološkoj igri u kojoj ćete proći kroz neke od najbitnijih događaja u Zemljinoj povijesti.

    Najprikladnije za 1.-8. razred OŠ, srednju školu.

    Štefica Kampić, dipl. inž. i studenti, Napravi svoju geodu!

    Opis: Jeste li ikad našli lijepe kristale u šupljini neke stijene? Znate li kako nastaju? Ako niste, možete ih pokušati napraviti i sve o njima saznati na ovoj radionici.

    Najprikladnije za 4.-8- razred OŠ. Nužna je predbilježba.

    Lara Mikša i studenti: Tajna dinosaurovog jajeta

    Opis: Postani mali paleontolog i zaviri u svijet dinosaura. Pronađi neke dinosaure koji se kriju ispod površine Zemlje te otkrij vlastitog dinosaura.

    Najprikladnije za: predškolski uzrast. Nužna je predbilježba.

    IZLOŽBE I OSTALE AKTIVNOSTI

    Geološko-paleontološka zbirka: Razgledanje stalnog postava Geološko-paleontološke zbirke s mnoštvom fosila i stijena.

    Udomi kamen, autori dr. sc. Petra Schneider i studenti

    Opis: Želiš (novog) kućnog ljubimca, ali nisi baš najodgovornija osoba na svijetu po pitanju brige o životinji? Udomi kamen! Pogledaj zbirku odabranih geoloških uzoraka i ponesi uzorak stijene sa sobom kao trajnu uspomenu na DiN na PMF-u. Tko prvi – njegov kamen.

    Pomakni planine, izdubi doline, autor doc. dr. sc. Borna Lužar Oberiter

    Opis: Zaigrajte se u čarobnoj kutiji s pijeskom koja aktivno reagira na svaku promjenu površine. Proučite kako mijenjanjem reljefa utječete na izgled topografske karte ali i geoloških pojava na površini terena.

    Čudesni svijet mikrofosila, autori doc. dr. sc. Igor Felja i studenti

    Opis: Mnoge stijene na prvi pogled izgledaju "manje lijepe" ili nezanimljive, no gotovo uvijek skrivaju čudesni mikrosvijet nevidljiv prostom oku. Zavirite u mikroskop i pogledajte što se sve skriva u stijenama.

  • Cijeli program u PDF-u

    PREDAVANJA

    doc. dr. sc. Željka Car: Aldehidi i ketoni svuda oko nas

    Zakorači u zanimljivi svijet ovih spojeva i otkrij što su. Gdje ih nalazimo u svakodnevnom životu? Koliko su rasprostranjeni? Kakva su im svojstva? Ima li boja i mirisa u njihovom svijetu? Koliko su reaktivni? Dođi i saznaj kroz predavanje i pokuse!

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    Početak predavanja: 10:00

    Tihana Goričnik, dipl. ing.: Toplina iz otpada

    Znaš li gdje završava otpad koji se ne može reciklirati (npr. miješani komunalni otpad)? Koje vrste otpada se ne mogu reciklirati niti oporabiti? Koji su načini predobrade i obrade takvog otpada? Možemo li takav otpad pametno iskoristiti? Kakva je praksa u EU, a kakva kod nas? Ako želiš saznati kako je od otpada moguće dobiti toplinu, dođi na predavanje!

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    Početak predavanja: 11:00

    prof. dr. sc. Dominik Cinčić: Suha kemija

    Dođi i saznaj kako izgledaju kemijske reaakcije u tarioniku ili u kugličnom mlinu bez otapala! Koja je povezanost zelene kemije i mehanokemije? U odnosu na tradicionalnu kemijsku sintezu u otopini mehanokemijske reakcije pružaju niz prednosti, poput uporabe slabo topljivih reaktanata, reaktivnosti pri sobnoj temperaturi, a dodatkom različitih katalitičkih tekućina lako se mogu optimizirati za selektivnu sintezu željenih produkata!

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    Početak predavanja: 12:00

    izv. prof. dr. sc. Gordan Horvat: Pogled u sićušno: svakodnevnica u svijetu atoma i molekula

    Svijet oko nas sastavljen je od atoma i molekula, nepojmljivo malenih objekata koji zajedno tvore sve od čega smo napravljeni i što možemo dotaknuti. Iz osobnog iskustva nam je jasno što se može dogoditi s uočljivim nakupinama tako sitnih čestica, no jeste li se ikad pitali kakva je mikroskopska realnost u kojoj se nalaze pojedini atomi i molekule i što im se sve može dogoditi u njoj? Dođite na ovo predavanje da doživite fizikalne i kemijske promjene iz perspektive osnovnih građevnih elemenata našeg makroskopskog svijeta.

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    Početak predavanja: 14:00

    RADIONICE (izvode se četiri puta u danu)

    doc. dr. sc. Ivan Nemet i Nikolina Beljan, mag. chem.: Ćiribulaboraćiribatorij (Na radionici će biti izvođeni pokusi kvalitativne kemijske analize, uz pomoć kojih će se otkriti sastav uzoraka. Cilj radionice je predstaviti svijet kemije na neposredan način, pri čemu će učenicima uz pomoć demonstratora biti omogućeno samostalno izvođenje pokusa.)

    Termini izvođenja: 9:30, 11:30, 13:30 i 15:30.

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 20); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    izv. prof. dr. sc. Đani Škalamera: Kutak nazbilj (Ukoliko želiš osjetiti kako studentski život izgleda u stvarnosti, odjeni kutu, stavi zaštitne naočale i napravi jednu praktikumsku vježbu. Pravu, pravcatu, onakvu kakvu rade naši studenti na fakultetu.)

    Najprikladnije je za učenike četvrtih razreda srednjih škola.

    Termini izvođenja: 9:30, 11:30, 13:30 i 15:30.

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 15); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    doc. dr. sc. Ivana Kekez: Kristalizirati je slatko može li to lako svatko? (Kristalizacija kao metoda pročišćavanja tvari često je korištena metoda kod priprave organskih i anorganskih tvari te bioloških makromolekula. Ukoliko nastanu kristali zadovoljavajuće kvalitete, kristal se može snimiti na uređaju za rendgensku difrakciju te iz prikupljenih podataka odrediti trodimenzionalna struktura. 3D struktura molekula važna je za razumijevanje svojstva priređene tvari što otvara mogućnosti za unaprijeđenje ili otkriće nove primjene priređene tvari (razvoj materijala sa poboljšanim svojstvima, lijekova, funkcije bioloških molekula itd.). Želite li istražiti koje su to tvari koje možete „lako“ kristalizirati, a za koje ćete trebati zatražiti pomoć „čarobnjaka“ (iskusnog kemičara), dođite i posjetite radionicu Kristalizirati je slatko može li to lako svatko?)

    Najprikladnije za učenike srednjih škola

    Termini izvođenja: 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 10 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    dr. sc. Ivan Živković: Brzina je vrlina (Što su to enzimi? Zašto enzimi ubrzavaju kemijske reakcije? Kako to enzimi rade? Gdje pronalazimo enzime? Zašto je bez njih život nemoguć? Gdje se enzimi mogu koristiti? Sve to i više možeš naučiti na radionici iz biokemije!)

    Najprikladnije za učenike srednjih škola

    Termini izvođenja: 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 15 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    Znanstvene čarolije (Pridružite se studentima kemije, volonterima projekta „Znanstvene čarolije“ koji će i ove godine djeci predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta prikazati neke od pokusa te im pomoći u izvođenju istih. Posjetite ih i saznajte kakve su sve „čarolije“ pripremili.)

    Najprikladnije za: 5 – 10 godina

    Termini izvođenja: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30

    Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 30); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    OSTALO

    Escape room: Put bez povratka

    Voditelji: dr. sc. Juraj Nikolić i dr. sc. Mladen Borovina

    Zanima te kemija? Želiš upisati PMF i saznati kakav je osjećaj provesti dane i noći učeći u knjižnici? Ovo onda nije radionica za tebe jer ćemo ti mi pokazati kako pobjeći s PMF-a! Mjesta za naš kemijski escape room su izrazito ograničena pa požuri želiš li vidjeti je li studij na Kemijskom odsjeku doista put bez povratka!

    Najprikladnije za: 7. r. OŠ do 4. r. SŠ

    Termini izvođenja: 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 i 16:30.

    Potrebna rezervacija putem e-maila, prijavljuje se cijela grupa učenika za pojedini termin (max. broj sudionika je 6 – 8 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr

    PO Entropija – pokusi ispred zgrade

    Entropija i negativna entalpija! Što su entropičari pripremili ove godine pogledajte ispred zgrade Kemijskog odsjeka (na sigurnoj udaljenosti). Bit će bljeska i topline, a možda i poneki „trik nestajanja“.

    Prikladno za sve uzraste, nije potrebna rezervacija. Program traje 9:00 – 18:00.

    Svijet kemije - šetnja po laboratorijima uz izvođenje pokusa

    Spektakularna znanstvena izložba posebna je po svojoj interaktivnosti – svaki posjetitelj doživjet će sve grane kemije kroz pokuse i demonstracije. Studenti su pripremili jedinstven i atraktivan put kemije koji posjetitelje vodi kroz značajne kemijske pokuse. Od kiselina i baza, preko „kompliciranih“ redoksa, mnogo boja, toplo-hladnih pokusa, tekućih metala pa do proteina i DNA. Quis es kemijo? Program traje 9:00 – 18:00.

    Prikladno za sve uzraste i nije potrebna rezervacija.

  • Cijeli program u PDF-u

    PREDAVANJA

    10:00 F.M. Brueckler: Frizovi, tapete, kristali (predavaonica 003)

    Dok su u umjetnosti i arhitekturi odavna poznati uzorci koji se ponavljaju u jednom smjeru (nazivamo ih frizovima) ili u dva (njih nazivamo tapetama), u novije se doba pokazalo da u prirodi postoje i uzorci koji se pravilno ponavljaju kroz prostor — kristalne strukture. Znate li da s obzirom na simetrije postoji samo 7 različitih tipova frizova, 17 tapeta i 230 kristalnih struktura?

    11:00 Z. Drmač: Što je i čemu služi linearna algebra (predavaonica A001)

    Na nizu primjera iz primjena će se pokazati kako koristimo vektore, matrice i razne operacije s matricama. Primjene uključuju steganografiju (skrivanje datoteka, slika, videa u druge datoteke, slike, videa), digitalne vodene žigove (dokazi autentičnosti digitalnih sadržaja), prepoznavanje objekata, znakova (npr. znamenke) ili lica osoba. Cilj je motivirati proučavanje linearne algebre i studij matematike.

    12:00 P. Lazić: (Zlo)uporaba statistike (predavaonica 003)

    Objasnit ćemo što je statistika, gdje se koristi, i koje su njene mogućnosti, a najviše pozornosti posvetit ćemo (ne)namjernim pogrješkama koje se pojavljuju u primjenama. Pokazat ćemo primjere manipuliranja statistikom. Obradit ćemo probleme izostavljanje važnih podataka, prilagođavanje statističkih modela kako bi se postigli željeni rezultati, problem kauzalnosti i koreliranosti, Simpsonov paradoks i rudarenje po podacima.

    13:00 Infobip: AI i trendovi u IT industriji (predavaonica 003)

    Na predavanju koje će se održati u obliku panela govorit će se o umjetnoj inteligenciji i trendovima u industriji informacijskih tehnologija. Sudionici panela su IT stručnjaci iz tvrtke Infobip: Zrinka Antolović, Talent Acquisition Specialist, Filip Srnec, Principal Engineer, i Emanuel Lacić, Principal Engineer. Bit će riječi i o Infobipovom internship programu za studente: koje su prilike koje taj program nudi te što sve studenti od njega mogu očekivati.

    13:00 Matematička bojanka (predavaonica A001)

    Autorica Franka Miriam Brueckler predstavit će svoju najnoviju knjižicu Matematička bojanka.

    14:00 B. Bošnjak, Z. Iljazović: Diplomski studiji na matematičkom odsjeku (predavaonica 003)

    Uz razgovor sa studentima i bivšim studentima predstavit će se osam diplomskih studija na matematičkom odsjeku.

    15:00 Predstavljanje udruge Mladi nadareni matematičari "Marin Getaldić" (predavaonica A001)

    16:00 P. Goldstein: Matematika u biologiji (predavaonica 003)

    Kako sekvenciramo genom? Kako tražimo enzime u proteomu? Kako mutiramo enzime i radimo nove lijekove?

    RADIONICE

    10:00-18:00 Kombinatorno-vjerojatnosna soba (Udruga MNM), predavaonica 001 (uzrast 12+)

    Zašto kladionice uvijek dobivaju? Postoje li doista “sigurni događaji”? Upoznajte neočekivane strane vjerojatnosti.

    10:00-18:00 Igraonica (Udruga MNM), predavaonica 006 (uzrast 6+)

    Svi se volimo igrati. Saznajte gdje se u raznim igrama krije matematika, i naravno, igrajte se!

    10:00-18:00 Origami, predavaonica 002 (uzrast 6+)

    Naučite izrađivati origami i zabavite se uz ovu staru japansku vještinu kreiranja objekata od papira.

    10:00-18:00 Šahovska soba (šahovska sekcija), predavaonica 101 (uzrast 12+)

    Okušajte se u partiji šaha sa studentima matematike!

    10:00-18:00 Roboti (G. Igaly)

    Okušajte se u upravljanju robota koje su programirali naši studenti.

    10:00-18:00 Geometrijska soba, predavaonica 108 (uzrast 4+)

    Kako podijeliti kut na tri jednaka dijela? Koliko ima karakterističnih točaka trokuta? Što ćemo dobiti ako prerežemo stožac? Odgovore na ova i mnoga druga zanimljiva geometrijska pitanja potražite u geometrijskoj sobi!

    10:00-18:00 Soba s brojevima, predavaonica 109 (uzrast 7+)

    Naizgled najjednostavniji prirodni brojevi kriju mnoge zanimljivosti. A nećemo se zadržati samo na njima.

    10:00-18:00 Casino, čitaonica (uzrast 12+)

    Postoji li sreća u kartama, ili zapravo ne možemo pobjeći od zakona velikih brojeva? Saznajte kako matematičari shvaćaju igre na sreću.

    10:00-18:00 Mozgalice, predavaonica A002 (uzrast 6-14)

    Zabavite se i upregnite um uz razne mozgalice, matematičke paradokse i zabavne igre.

    10:00-18:00 Kriptografija, predavaonica A102 (uzrast 7+)

    Kriptografija javnog ključa i jednostavni zadaci iz teorije brojeva koji imaju komplicirane posljedice.

    10:00-18:00 Malci Genijalci i mentalna aritmetika, predavaonica 110 (uzrast 4-12)

    Otkrijte kako je lako (na)učiti matematiku uz pomoć abakusa i saznajte kako Malci Genijalci mogu tako brzo "mentalno računati" te prihvatite njihov izazov - pokušajte brže! Dođite i upoznajte genijalne Malce i njihove učiteljice iz Međunarodne škole "Malac Genijalac" koji će vam pokazati (neke) trikove mentalne aritmetike i matematike.

    OSTALO

    10:00-18:00 Filmoteka (predavaonica 005), uzrast 10+

    Pogledajte bar jedan od kratkih dokumentarnih filmova o matematici.

    10:00-18:00 Kutak za maturante (predavaonica A101), uzrast 16+

    Razmišljate li o studiju matematike? Pokušajte riješiti kolokvije s raznih kolegija prve godine. Popričajte sa studentima matematike i doznajte iz prve ruke sve što vas zanima.

    10:00-18:00 Escape room (predavaonica 104), uzrast 14+

    Odigrajte matematičku verziju poznate igre Escape room u kojoj treba riješiti niz zagonetki kako biste izašli iz prostorije!

    10:00-18:00 Matematička potjera (predavaonica 004), uzrast 12+

    Pobjegnite lovcima svojim matematičkim znanjem!