Lokacija: Zavod za molekularnu biologiju, Biološki odsjek, Horvatovac 102b, 1.kat
Datum i vrijeme: 16.5.2025. od 10 do 20 sati
Prijave za sudjelovanje potrebne su samo za stručni obilazak botaničkog vrta PMF-a (Trg Marka Marulića 9A).
E-mail za prijavu obilaska: vstamen@botanic.hr
Predavanja:
Horvatovac 102a, Predavaonica A1
prof. dr. sc. Nataša Bauer
11:00 i 15:00
Tko je upravitelj: DNA ili RNA? Tajna alternativnih mRNA
Jeste li znali da se s jedanog gena većinom može stvoriti nekoliko različitih proteina? U ovom predavanju otkrit ćete tajnu koja se skriva iza našeg genetskog materijala! Kroz zanimljive primjere i jednostavna objašnjenja, objasnit ćemo kako stanice koriste alternativno spajanje mRNA da bi prilagodile svoje aktivnosti i reagirale na promjene u okolišu. Ovaj proces je poput genetskog "prebacivanja" koje omogućuje organizmima da se brže i bolje prilagode i prežive, a također ima ključnu ulogu u mnogim bolestima. Pridružite nam se i otkrijte kako ekspresija jedanog gen može rezultirati različitim verzijama konačnih proteina te tako usmjeravati i prilagođavati rast i razvoj organizama.
Najprikladnije za srednju školu te zainteresirano građanstvo.
Blanka Dadić, mag. educ. biol. et chem.
11:30 i 16:30
Antibiotska rezistencija: od zlatnog doba antibiotika do suvremenog izazova za čovječanstvo
Predavanje će obuhvatiti mehanizme kroz koje bakterije stječu otpornost, njihovu rasprostranjenost u prirodnom okolišu, istraživanja usmjerena na razvoj novih lijekova te strategije prevencije poput jačanje javnozdravstvene svijesti i koordinirane globalne suradnje.
Najprikladnije za srednju školu te zainteresirano građanstvo.
dr. sc. Sandra Vitko
12:00
Zeleni sprinteri - biljke u utrci za prilagodbom i preživljavanjem
Biljke nisu statične – one su u stalnoj utrci za prilagodbom i preživljavanjem u promjenjivim uvjetima. Na ovom predavanju istražit ćemo kako biljke koriste različite strategije za preživljavanje u sušnim uvjetima, pod visokim temperaturama ili u uvjetima visokog saliniteta. Saznat ćete o brzim evolucijskim odgovorima biljaka na stresove okoliša i kako se ove adaptacije mogu koristiti u poljoprivredi. Otkrijte kako biljke mogu biti pravi "sprinteri" u utrci za preživljavanje!
Najprikladnije za više razrede osnovne škole te zainteresirano građanstvo.
Prof.dr.sc. Anamaria Štambuk
12:30 i 15:30
Koliko brza može biti evolucija?
Ljudske aktivnosti ubrzano i snažno mijenjaju životne uvjete na Zemlji za većinu biljnih i životinjskih vrsta. Ukoliko se ne prilagode novonastalim uvjetima, mnoge vrste mogle bi izumrijeti. Darwin je smatrao da mora proći jako puno vremena da se organizmi evolucijski prilagode okolišu. No, zadnjih desetljeća istraživači uviđaju da mnogi organimi mogu izuzetno brzo evoluirati. Kroz primjere istraživanja na bakterijama, biljkama, životinjama i čovjeku pokazat ćemo kako se evolucija katkada odvija pred našim očima. Osvrnut ćemo se na pitanja uloge prirodne selekcije u brzoj evoluciji, utjecaja izbora partnera na evoluciju, te zašto je veličina populacije važna za njenu mogućnost prilagodbe.
Najprikladnije za više razrede osnovne škole, srednju školu te zainteresirano građanstvo.
Dora Jurić Ihas (Sekcija za Astrobiologiju, Udruga studenata biologije BIUS)
13:00 i 17:30
Brži od ostatka svemira
Koliko je čovječanstvu poznato Zemlja je jedini planet koji je svojim uvjetima omogućio razvoj života. No, zbog čega se to dogodilo tako “brzo”? Koji su to uvjeti zbog kojih vodimo u toj svemirskoj utrci? Na ovom predavanju razmotrit ćemo kako su položaj Zemlje u Sunčevom sustavu i njeni molekularni aspekti na kojima se bazira naš život pridonijeli njegovom nastanku. Saznat ćemo na kojim bi sve elementima život mogao biti baziran negdje drugdje u svemiru, kako zvijezda planeta utječe na njegovu nastanjivost te do kojih bi to planeta čovječanstvo moglo otputovati u budućnosti.
Najprikladnije za više razrede osnovne škole te zainteresirano građanstvo.
Karla Tolić i Ema Buljan (Sekcija za Biospeleologiju, Udruga studenata biologije BIUS)
13:30 i 18:00
Čovječja ribica: usporena vladarica podzemlja
Ovim predavanjem predstavile bismo čovječju ribicu i prilagodbe koje joj omogućuju život u ekstremnim okolišnim uvjetima. Obzirom da je tema ovogodišnjem programa brzina, naglasile bismo usporeni metabolizam i način života koji čovječjoj ribici omogućuju dugovječnost.
Najprikladnije za srednju školu te zainteresirano građanstvo.
Radionice (nisu potrebne najave):
Horvatovac 102b, 1. kat
Koliko brzo nas vrijeme može razdvojiti?
Sve životinje na zemlji dijele zajedničkog pretka. Kako je od jedne stanice nastalo tako puno vrsta naučit ćeš na ovoj radionici gdje ćeš imati prilike poigrati se i napraviti evolucijsko stablo.
Prikladno za sve uzraste te zainteresirano građanstvo.
Brzi i turbulentni
Tekućice su kopnene vode koje teku od izvora ka ušću, te se dijele na gornji, srednji i donji tok. Njihov izvor se nalazi na njihovoj najvišoj nadmorskoj visini, pa će tekućica biti najbrža u gornjem toku. U srednjem brzina se smanjuje, te je u donjem toku najsporija. Zbog različitih brzina dijelovi toka imaju bitno različite hidrološke, fizikalno-kemijske te biološke uvjete koji predodređuju skupine organizama koji će u njima živjeti. U ovoj radionici saznat ćeš o bioraznolikosti dijelova toka od mikroskopskih algi do velikih riba i svega između. Zatim ćeš nam pokazati svoje novostečeno znanje u interaktivnom segmentu radionice.
Prikladno za sve uzraste te zainteresirano građanstvo.
Utrka molekula: DNA i Proteini u pokretu
Pridružite se uzbudljivoj utrci molekula DNA i proteina! Otkrijte što utječe na njihovu brzinu i kretanje kroz gel te isprobajte svoje vještine postavljajući uzorke na „startnu liniju“. Saznajte kako se molekule razdvajaju prema veličini i naboju te kako istraživači koriste ovu tehniku u molekularnoj biologiji. Također, objasnit ćemo primjenu metode elektroforeze u medicini i forenzici, gdje se molekule neprestano utrkuju prema cilju.
Najprikladnije za srednju školu i zainteresirano građanstvo.
Utrka do svjetlosti: Koliko brzo biljke rastu?
Zanima te što utječe na rast biljaka? Pitaš se zašto su biljke zelene i zašto ponekad izgube boju? Onda si na pravoj radionici. Uz primjere biljaka i mali poticaj naših prezentora možeš sam doći do tih odgovora i brojnih drugih.
Prikladno za više razrede osnovne škole, srednju školu te zainteresirano građanstvo.
Brzina u biologiji: Kako refleksi preuzimaju kontrolu
Jeste li se ikada zapitali kako naše tijelo reagira u djeliću sekunde, prije nego što uopće postanemo svjesni? Na ovoj radionici istražujemo nevjerojatnu brzinu refleksa i živčanog sustava. Sudionici će kroz praktične aktivnosti otkriti kako refleksi funkcioniraju, zašto su toliko važni i kako nam pomažu u svakodnevnim situacijama. Pridružite nam se i saznajte više o tajnama biološke brzine koje nas neprestano čuvaju i prilagođavaju okolini!
Najprikladnije za više razrede osnovne škole i zainteresirano građanstvo.
Biološka čarolija svjetlosti
Kroz demonstracijske eksperimente s luminolom i oscilirajićim satom ova će vam radionica omogućiti uvid u svijet bioluminiscencije i razumjevanje njene povezanosti s brzinom kemijskih reakcija u prirodi.
Prikladno za sve uzraste te zainteresirano građanstvo.
Gladne oči
Svima je nam je poznato da kada se radi dizano tijesto ono se mora držati na toplom, no zašto je to tako? Odgovor je u metabolizmu kvasca, ali i on ima neke svoje granice. Postoji li neka temperatura kad je kvascima prehladno ili prevruće, vole li kvasci kiselo? Kroz niz interaktivnih eksperimenta otkrijte kako vanjski uvjeti utječu na brzinu oslobađanja energije kvasaca i kakve to veze ima s opstankom mikroorganizama ili uspješnim pekarskih proizvodima.
Prikladno za sve uzraste te zainteresirano građanstvo.
Plesom do ručka
Pčele nisu samo nevjerojatni oprašivači, već i majstori neverbalne komunikacije! Na ovoj radionici upoznat ćemo vas sa fascinantnim svijetom pčela koje koriste vibraciju krila za prijenos informacija. Naučit ćete kako pčele brzim i uređenim plesnim pokretima ostatku svoje zajednice pokazuju smjer i udaljenost od izvora hrane. Zabavnom igrom pantomime s prijateljima naučite imitirati pčelinje plesne signale i upoznajte kako pčele koriste vibraciju za koordinaciju svojih aktivnosti, a sve kroz ples i igru.
Prikladno za sve uzraste te zainteresirano građanstvo. (Lokacija: na sjevernoj livadi ispred zgrade Molekularne biologije i Geologije)
Kviz za učenike: Sprint kroz znanost
Jeste li spremni za brzo putovanje kroz svijet biologije? Pridružite nam se na ovom zabavnom i dinamičnom kvizu gdje ćete se suočiti sa zanimljivim pitanjima o biljkama, životinjama, ljudskom tijelu i mnogim drugim čudesima prirode! Bez obzira jeste li zaljubljenici u prirodu od malih nogu, ili tek otkrivate ljepotu biologije, ovo je idealna prilika da testirate svoje znanje, naučite nove zanimljivosti i zabavite se u društvu prijatelja. Vidimo se na "Danu i noći na PMF-u" – gdje se znanost susreće s avanturom!
Prikladno za sve uzraste.
ZMB seminar, svaki puni sat
Kviz za učenike: Genetski izazov
Pridružite se kvizu o molekularnoj dijagnostici i genetičkom testiranju! Kroz interaktivnu radionicu saznajte kako se analiziraju geni, što nam otkrivaju o zdravlju i kakve etičke dileme donosi genetičko testiranje. Sudjelujte u diskusiji, testirajte svoje znanje kroz kviz i okušajte se u rješavanju stvarnih slučajeva iz svijeta molekularne biologije.
Najprikladnije za više razrede osnovne škole, srednju školu te zainteresirano građanstvo.
ZMB seminar, na polovini svakog sata (10:30, 11:30, 12:30, ...)
Stručni obilasci:
Stručni obilazak Botaničkog vrta PMF-a (Trg Marka Marulića 9A)
Što su botanički vrtovi? Čemu služe? Koliko različitih biljnih vrsta kriju zbirke našeg Vrta? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja doznajte u sat vremena ugodne šetnje kroz najstariji botanički vrt u Hrvatskoj uz pratnju stručnjaka botaničara.
Termini obilazaka (16. svibnja): u 12 h, 13 h, 14 h i 18 h.
Prednost imaju neorganizirane skupine građana. Broj mjesta ograničen! Prijave OBAVEZNE na e-mail vstamen@botanic.hr
Lokacija: Fizički odsjek, PMF, Bijenička c. 32, Zagreb
Datum i vrijeme: 16.5.2025. od 9 do 20 sati
Prijave za sudjelovanje potrebne su samo za grupne posjete, pojedinačni posjeti bez najave.
Obrazac za prijavu grupa: https://forms.gle/PviDEKnt8XcJAWeeA
PROGRAM
Predavanja – F08 (predavanja traju 20 minuta i prikladna su za sve uzraste)
09,00 Ana Akrap: Snježne pahuljice, kvantni materijali i nit koja ih veže
Mogu li dvije pahuljice snijega izgledati sasvim isto? Što uopće određuje njihov oblik? I koje veze s time imaju kvantni materijali i njihova fantastična svojstva? U ovom predavanju saznat ćemo ponešto o misterioznim stvarima koje se događaju kad se ogromna nakupina atoma nađe u pravim uvjetima za velike promjene.
09,30 Davor Horvatić: Što je zajedničko crnim rupama, termodinamici i umjetnoj inteligenciji
Nobelovu nagradu iz fizike polarizirala je fizičarsku zajednicu, no na fundamentalnom nivou postoji intrigantna povezanost između crnih rupa, termodinamike i umjetne inteligencije. Fizikalni zakoni koji opisuju crne rupe, termodinamiku i kvantnu teoriju polja mogu se primijeniti u razvoju i razumijevanju naprednih algoritama umjetne inteligencije. Znanstvena zajednica uviđa važnost interdisciplinarnog pristupa, koji omogućuje spajanje ideja iz fizike i računalnih znanosti kako bi se razvili sofisticirani AI sustavi inspirirani zakonima prirode.
10,00 Petra Đurkas Grozić: Otkrića koja su promijenila svijet
Ovo je priča o otkrićima koja u trenutku kad su pronađena nisu polučila veliki interes, ili su čak smatrana pogrešnima, ali kad je čovječanstvo jednom uvidjelo njihov potencijal, zadužila su ga za sljedeće stoljeće.
10,30 Hrvoje Buljan: Topologija u fizici
Topologija je matematička disciplina koja proučava oblike i prostore te načine kako su ti oblici povezani. Neke neočekivane pojave u fizici poput kvantnog Hallovog efekta, gdje je preciznost mjerenja Hallovog otpora sumanuto velika, dobile su svoje objašnjenje tek kad su povezane s topologijom. U predavanju ćemo se osvrnuti upravo na te poveznice naizgled sasvim različitih koncepata i pojava. O važnosti ovih otkrića govori i činjenica da je nekoliko Nobelovih nagrada dobiveno za otkrića snažno povezana s topologijom (1985., 1998., i 2016.). O čemu se u tim otkrićima radi? Dođite na predavanje!
11,00 Petar Marević: Put u središte atoma: Priča o nuklearnoj fisiji
Vidljivi svijet oko nas sastavljen je od vrlo sitnih čestica - atoma. U središtu svakog atoma nalazi se gusta jezgra, koja pohranjuje ogromnu količinu energije. Cijepanjem nekih jezgara na dva dijela moguće je osloboditi tu energiju, u procesu koji nazivamo nuklearnom fisijom. Razumijevanje fisije iznimno je važno - ona pokreće nuklearne elektrane, omogućuje proizvodnju spasonosnih lijekova i utječe na nastanak elemenata u svemiru. U ovom predavanju upoznat ćemo osnovna svojstva fisije i njezinih primjena te istražiti zašto je fizičari i danas proučavaju.
11,30 Antonio Štrkalj: Kvazikristali: Geometrija nemogućeg
Kvazikristali su fascinantni sustavi koji krše klasična kristalografska pravila. Za razliku od kristala s pravilnim i periodičnim rasporedom atoma, struktura kvazikristala je aperiodična, odnosno uređena tako da se nigdje u prostoru ne ponavlja. Također, oni posjeduju neobične rotacijske simetrije, poput peterostruke, koje su donedavno smatrane nemogućima. U ovom predavanju istražit ćemo kako kvazikristali povezuju matematiku, fiziku i kemiju, te njihovu primjenu u tehnologiji. Također ćemo zaviriti u povijest otkrića ovog fenomena, za koji je dodijeljena i Nobelova nagrada. Kroz jednostavne primjere približit ćemo složenost ovih materijala i razotkriti njihovu ulogu u modernoj znanosti.
Kviz za učenike - F102 (20 min)
10,00 Maja Planinić, Katarina Jeličić, Karolina Matejak Cvenić, Petra Plavšić: Fiz Kviz: Brzo, brže, najbrže – OŠ i SŠ
12,00 Maja Planinić, Katarina Jeličić, Karolina Matejak Cvenić, Petra Plavšić: Fiz Kviz: Brzo, brže, najbrže – OŠ i SŠ
Radionice i fizikalni pokusi (prikladno za sve uzraste)
PROSTOR PORED ZGRADE
9 – 13h i 15 – 19h:
Trk po vodi
Brzo hlađenje
Čokolada vs brzina svjetlosti
Mjehurići i kristali
13 – 14h: Fizika – alka
14 – 15h: Fizikalne igre
PRIZEMLJE (9 – 13h i 15 – 20h)
Kap po kap
Brzina i erntojipa
Gama sprint
Boom, Paf, Tras
Brzo brzo ja se smrzo
Vrti mi se...
Fizika ekspres
PODRUM (9 – 13h i 15 – 20h)
F010 - Nuklearna magnetska rezonancija
F011 - Niske temperature i supravodiči
F013 - Laboratorij za fotoniku i optičku spektroskopiju
F014 - Laboratorij za istraživanje magnetskih i električnih pojava
F020 - Brzina gama fotona u zraku
1. KAT
F102 - Fiz Kviz prema gornjem rasporedu
2. KAT
9 – 13h i 15 – 20h: Laboratorij za sintezu i pripremu uzoraka
Natječaj s eksperimentalnim zadacima iz fizike za škole i vrtiće
12,00 na webu Fizike danas - Proglašenje pobjednika u kategorijama srednje škole, osnovne škole i vrtići
Izložba (9 – 20h)
Gordana Stubičan Ladešić: Žene u STEM-u 3. dio
Geofizički odsjek
Okrugli stol
Održava se u predavaonici P2 na Horvatovcu 95 i traju 45 min. Okrugli stol namjenjen je za učenike srednjih škola te građanstvo.
18:00 Tko su i što rade geofizičari?
Sudjeluju: dr. sc. Maja Bubalo (Geofizički odsjek, PMF), mr. sc. Kornelija Špoler Čanić (DHMZ) i izv. prof. dr. sc. Josip Stipčević (Geofizički odsjek, PMF)
Moderator: Iva Vrkić Seidl, prof.
Ako vam geofizika zvuči kao nejasan pojam, tu smo da vam pomognemo. Stručnjaci iz različitih područja geofizike okupit će se na okruglom stolu kako bih vam u neformalnom okruženju, uz topli čaj i kavu, prenijeli tko su geofizičari, čime se bave i zašto su nam oni bitni. Nakon ovog okruglog stola sigurno ćete znati na kojem fakultetu i odsjeku su studirali meteorolozi, klimatolozi, seizmolozi, oceanografi i geomagnetičari.
Predavanja
Održavaju se u predavaonici P2 na Horvatovcu 95 i traju 20 min. Predavanja su najprikladnija za srednjoškolce, no mogu i viši razredi osnovne škole te građanstvo. Možemo primiti najviše 45 sudionika. Nužna je predbilježba kod Branimir Omazića na bomazic@gfz.hr.
9:00, 10:00 Dr. sc. Maja Bubalo: Što znači toplije more?
Ljetne vrućine su neugodne na gradskom asfaltu, ali zato volimo uživati na plaži, kupajući se u toplom moru. Mora i oceani svake su godine sve topliji ali, iako je nama ljepše igrati picigin na 26 °C nego na 22 °C, jeste li se ikada pitali što o tome misle ribe i koralji? I kako toplije more utječe na atmosferu? Odgovore na ta i druga pitanja o toplijem moru saznajte u ovom predavanju.
11:00, 12:00 prof. dr. sc. Ivana Herceg Bulić i Marijana Boras, mag. phys. – geophys.: Koliko se brzo zagrijavaju nasi gradovi?
Život u gradu nudi mnogobrojne mogućnosti, sve se odvija vrlo dinamično i užurbano. Osim brzih izmjena u prometu, trgovinama, institucijama, i temperatura u gradovima mijenja svoju brzinu porasta. Kakve su brzine temperatura u hrvatskim gradovima, rastu li minimalne i maksimalne temperature jednako te gdje bi život mogao biti ugodniji, u kontinentalnim ili primorskim gradovima saznajte u ovom predavanju.
13:00, 14:00 dr.sc. Igor Mandić: Magnetska deklinacija – od polja do stola
Otklon magnetske igle kompasa od smjera stvarnog (geografskog) sjevera naziva se magnetska deklinacija. Za orijentaciju i navigaciju uz pomoć geografske karte i kompasa potrebno je imati što točniju informaciju o deklinaciji. Na pašnjaku 65 km jugoistočno od Zagreba kontinuirano se prate varijacije Zemljinog magnetskog polja, pa tako i magnetske deklinacije. Saznajte koje su moguće posljedice nepoznavanja deklinacije (ili zastarjele informacije o deklinaciji)!
16:00, 17:00 doc.dr.sc. Iva Dasović: Koliko je brzo rano upozorenje na potrese? (prikladno za sve uzraste)
Već i vrapci na grani znaju da se potres (još uvijek) ne može predvidjeti, ali postoji li ipak način da dobijemo neko upozorenje da će nas snaći jaka trešnja? Postoji – zove se sustav ranog upozorenja na potrese iliti earthquake early warning, ali… (Da, postoji i ali!) Nije to baš tako jednostavno i ne „pali“ baš uvijek! Na kratkom ali slatkom predavanju saznajte što je brže: seizmički valovi ili rano upozorenje na potres!
Radionice
Održavaju se u predavaonici P1 na Horvatovcu 95. Radionice su najprikladnije za osnovnoškolce i građanstvo i traju 45 min. Možemo primiti najviše 20 sudionika po radionici. Nužna je predbilježba kod Branimira Omazića na bomazic@gfz.hr.
9:00, 10:00, 11:00 Fizika i život u moru (7. – 8. razred OŠ i građanstvo)
Što je potrebno životu u moru, a nije hrana i voda? Kisik! A kako kisik dolazi u more i gdje se zadržava? Iz zraka ili fitoplanktona pri površini. A kako onda organizmi na dnu mora dolaze do kisika? Dođite i naučite kako kisik stiže rakovima, školjkama i ježincima!
12:00, 13:00, 14:00 dr. sc. Branimir Omazić i Hrvatsko agrometeorološko društvo: Požar nije šala (1. – 4. razred OŠ i građanstvo)
Kroz zabavan kratki film „Požar nije šala“ i uz pomoć agrometeorologa otkrijte zašto su nam šume važne i kako ih trebamo čuvati, što kada se požar dogodi i koliko treba šumi da se oporavi.
17:00 dr. sc. Petra Mikuš Jurković i Katarina Katušić, mag. phys: DHMZ i tvornica prognoze (za sve uzraste)
romjene u temperaturi i klimatskim uvjetima mogu imati značajan utjecaj na naše živote i okoliš, a vremenska prognoza, kratkoročna i/ili dugoročna, oduvijek uvelike pomaže u planiranju različitih svakodnevnih aktivnosti. Stoga se neprekidno radi na poboljšanju pouzdanosti vremenskih prognoza, kao i načinu prenošenja određene meteorološke informacije kako bismo se što bolje pripremili za izazove koje donosi današnji (su)život s klimatskim promjenama. Kroz interaktivnu radionicu, naučit ćete što znače pojmovi poput tople fronte, toplih dana i noći te toplih oblaka (saznati o međudjelovanju/povezanosti oblaka i topline), a i koja je razlika između toplinskog vala i toplotnog udara! Otkrijte kako prezentirati prognoze na inspirativan i razumljiv način. Iskoristite priliku i saznajte kako znanost oblikuje našu svakodnevicu kroz meteorološka “proročanstva”!
18:00, 19:00 Patrik Jureša, mag. phys. – geophys: Lovci na oluje (1. – 4. razred OŠ i građanstvo)
Želite li saznati kako i zašto nastaje magla te je sami stvoriti? Olujni oblak nećemo uspjeti stvoriti sami, ali ćemo pokazati kako on "naraste", a i kako se giba tornado. Za uloviti oluju ili neku drugu zanimljivu pojavu bitni su nam mjerni instrumenti, a znate li da ih možete izraditi i sami? Pridružite nam se na zanimljivoj radionici i postanite lovci na oluje!
11:00, 12:00, 13:00, 14:00 Anja Majurec, mag. phys. – geophys i Iva Žilić, mag. phys. – geophys: Potres – od izvora do posljedica (svi uzrasti i građanstvo)
Kako nastaje potres, što nas to trese, kako ga mjerimo i mora li potres biti razarajuć? Odgovore doznajte uz pokuse!
16:00, 17:00, 18:00, 19:00 dr. sc. Tena Belinić Topić: Potres – od izvora do posljedica (svi uzrasti i građanstvo)
Kako nastaje potres, što nas to trese, kako ga mjerimo i mora li potres biti razarajuć? Odgovore doznajte uz pokuse!
Pokusi
Kuhamo buru!
Malo hladnoga zrak, velika razlika u tlaku, prstohvat orografske prepreke i – voila! Skuhana je bura! Bon apetit!
Prikladno za sve uzraste. Nije potrebna predbilježba. Održava se na hodniku Horvatovca 95.
Pazi, tsunami!
Tsunamiji mogu biti vrlo mali i gotovo neprimjetni, ali i ogromni valovi koji ruše sve pred sobom. Saznajte kako nastaje tsunami i u čemu leži njegova razorna snaga!
Prikladno za sve uzraste. Nije potrebna predbilježba. Održava se na dvorištu Horvatovca 95.
Izložba
Muzej geofizičkih ekstrema
Prošećite našim hodnicima i otkrijte (službene) hrvatske rekorde u količini oborine i visini snijega, najveću i najnižu temperaturu, najjače hrvatske potrese i slično! Saznajte kad su se dogodili rekordni vodostaji u Jadranskog mora u Bakru!
Na hodnicima Geofizičkog odsjeka, prikladno za sve uzraste, i dostupno bez najave između 9 i 19 h.
doc. dr. sc. Iva Dasović: Nevjerojatni život Andrije Mohorovičića
Upoznajte jednog velikana hrvatske i svjetske znanosti – geofizičara Andriju Mohorovičića! Provest ćemo vas kroz Memorijalne prostorije Andrije Mohorovičića, dočarati vam iznimnog čovjeka i njegova djela te odškrinuti vrata geofizike s prijelaza iz 19. u 20. Stoljeće.
Prikladno za sve uzraste. Održava se na Horvatovcu 95. Poželjna je predbilježba kod Ive Dasović na iva.dasovic@gfz.hr.
Razno
Escape Room: Soba Andrije Mohorovičića
Uronite stotinjak godina u prošlost u sobi dr. sc. Andrije Mohorovičića! Uz nešto malo geofizičkog znanja i malo više snalažljivosti riješite zagonetke, pronađite važno otkriće i izlaz iz sobe! Imate 30 min!
Početci su u 9:15, 10:00, 10:45, 11:30, 12:15, 13:00, 13:45, 14:30, 15:15, 16:00, 16:45, 17:30, 18:15. Escape room je najprikladniji za starije srednjoškolce i studente. U ekipi je moguće najviše šestero ljudi te se mora završiti u 30 min. Potrebno je rezervirati termin unaprijed kod Branimir Omazića na branimir.omazic@gfz.hr te se prijaviti na Geofizičkom odsjeku 30 minuta prije rezerviranog termina (kako ne bi bilo propalih termina) – u slučaju da se ekipa ne pojavi, soba je slobodna za neku drugu ekipu. Osobe koje uspješno izađu iz sobe prije isteka vremena dobivaju nagradu!
dr. sc. Antun Marki: Meteorološki opservatorij Horvatovac
Nema meteorologije (i klimatologije) bez mjerenja! Ako želite znati kako se vrše meteorološka mjerenja te što i kako se mjeri na Meteorološkom opservatoriju Horvatovac, ova vođena tura je baš za vas!
Prikladno za sve uzraste. Održava se na Horvatovcu 95. Možemo primiti najviše 25 sudionika. Nužna je predbilježba kod Branimira Omazića na branimir.omazic@gfz.hr. Vođena tura počinje u 13, 14 i 15h i traje do 30 min.
Kviz znanja: Rješite kviz znanja, naučite nešto više o goefizici i osvojite nagrade
PREDAVANJA:
Prikladna za osnovnoškolce, srednjoškolce i zainteresirano građanstvo
Termini: Za termin predavanja se potrebno najaviti na mmicunov@geog.pmf.hr
Lokacija: P2 Kemijski odsjek
Antonela Banović - Željeznice velikih brzina
Ovo predavanje provest će vas kroz svijet željeznica velikih brzina – od prvih revolucionarnih vlakova do današnjih superbrzih jurilica koje premašuju brzine od 350 km/h. Saznat ćete kako su brze željeznice promijenile način na koji putujemo, povezujući gradove i države kopnenim putem brže nego ikad prije. Bit će riječi i o njihovom utjecaju na prostor i okoliš – jesu li stvarno brzi vlakovi bolji za okoliš od ostalih prijevoznih sredstava? Osim toga, prijeći ćemo planetu u potrazi za brzim željeznicama – otkrit ćete gdje sve postoje osim u Europi. A za kraj – spektakularni dvoboj – vlak vs. avion! Koji je brži, jeftiniji i udobniji? Pridružite se i saznajte!
David Dudaš i Dunja Galinec - Utjecaj brzine i smjera vjetra na zagađenje Zagreba
Ljudski utjecaj na okoliš danas je izrazito velik, a poseban štetni utjecaj čovjeka na okoliš može se vidjeti na području gradova. Stalnim ispuštanjem aeropolutanata u zrak čovjek utječe na kvalitetu zraka kojega udiše, međutim ono što se vrlo često zaboravlja jest utjecaj prirode – tj. meteoroloških uvjeta koji daju specifičnu prostornu raspodjelu štetnih plinova. Vjetar je najveći čimbenik u prostornoj raspodjeli aeropolutanata u gradskom prostoru. U ovom predavanju bit će objašnjeno kako komponente vjetra - brzina i smjer utječu na preraspodjelu štetnoga plina dušikova dioksida u gradu Zagrebu. Pokušat ćemo dati odgovor koji vjetar najviše onečišćuje pojedini dio grada, pri kojim brzinama vjetar daje optimalne uvijete kvalitete zraka, te pokušati otkriti stanovnici kojeg dijela Zagreba udišu najčišći zrak.
Prof.dr.sc. Zoran Stiperski - Japan - brzina života
Ovo predavanje vodi vas u srce Japana, zemlje u kojoj brzina nije samo pitanje prijevoza, već način života. Kroz priču o legendarnim shinkansenima, vlakovima koji jure brzinama većim od 350 km/h, istražit ćemo kako je željeznička revolucija oblikovala japansko društvo i povezala gradove u neviđenom ritmu. No, brzina u Japanu ne odnosi se samo na vlakove – ona je prisutna u svakodnevnom životu, od užurbanog radnog tempa do kulture brze prehrane i efikasnosti u svim aspektima društva. Uz to, dotaknut ćemo se i geografskih obilježja Japana koja su utjecala na razvoj ovog jedinstvenog načina života. Na kraju, usporedit ćemo shinkansen s avionima – što je brže, ekonomičnije i praktičnije? Pridružite se i otkrijte kako izgleda život u petoj brzini!
RADIONICE I:
Radionice su prikladne za osnovnoškolce, srednjoškolce i zainteresirano građanstvo
Termini i prijave za radionice: Za radionice se potrebno prethodno najaviti na mmicunov@geog.pmf.hr
Lokacija: P2 Kemijski odsjek
1. Svijet GIS-a powered by GDi d.o.o.
Kako napraviti svoju kartu? Mogu li napraivti model svog grada na računalu? Što znači prostorna analiza? Kakav je to GIS svijet? Priduži nam se i dođi na radionicu sa stručnjacima iz GDi d.o.o. tvrtke!
2. Daljinska istraživanja powered by HERE Technologies
Što su to sateliti, a što navigacija? Kako koristiti satelitske snimke u istraživanjima? Kako funkcionira navigacija na mom mobitelu? Otkrij i pridruži nam se na radionici sa stručnjacima iza HERE Technologies!
RADIONICE II:
Radionice su prikladne za osnovnoškolce, srednjoškolce i zainteresirano građanstvo
Termini: Radionice se održavaju cijeli dan u šatoru Geografskog odsjeka
Prijave za radionice: Nije se potrebno prethodno prijaviti za radionice
Koliko se brzo mijenja prostor pod utjecajem turizma? (Antonela Banović i ostali studenti)
Ljetuješ negdje na moru ili dolaziš s mora? Mijenja li se tvoje mjesto iz godine u godinu? Dođi na našu „memory s pitanjima“ radionicu i otkrij koje su se to promjene dogodile u našim turističkim središtima i objasni kako pretjerana izgradnja utječe na krajolik, prirodno staništa, život ljudi itd.
Proizvodi li ventilator orkan? – Koliko brzi vjetar stvaraju kućanski uređaji? (David Dudaš i ostali studenti)
Kad ti je jako vruće, upališ ventilator ili klimu na najjače, isto kao i kad želiš što prije osušiti kosu, upališ na najjače. Što misliš koliko brze vjetrove stvaraju ti kućanski uređaji? Dođi na našu radionicu i izradi svoj mali anemometar te odredi koji vjetar proizvodi određeni kućanski uređaj!
Kako je Columbo koristio brzinu i smjer vjetra na putu do Amerike? (David Dudaš i drugi studenti)
Brze promjene u reljefu! (David Dudaš i ostali studenti)
U ovoj radionici ćeš sudjelovati i naučiti kojom brzinom voda juri kroz meandre rijeka, te kojom brzinom ledenjaci mijenjaju planine.
Tko želi biti (geo)milijunaš? (Anja Goleš i ostali studenti)
Geopitanja za geomilijunaš! Ako imaš dovoljno sreće i znanja, očekuje te nagrada prava!
Gdje nestaje tlo, i to kojom brzinom? (Marin Mićunović i ostali studenti)
Sve je manje zelenih površina, sve je manje vegetacije, krče se šume, dok su poplave se učestalije. Koja je poveznica između vode i vegetacije? Zašto dolazi do erozije tla? U ovoj radionici otkrij zašto dolazi do plavljenja, bujičnih vodotoka i erozije materijala.
Gastrogeografija (Marin Mićunović i ostali studenti)
Uglavnom jedemo raznoliku hranu, najčešće lokalnu (bar mi pretpostavljamo da je lokalna), no sve češće volimo probati i neku inozemnu poput kineske, meksičke ili npr. libanonske kuhinje. Jeste li se ikada zapitali kojim prometnim pravcima i koliko dugo ta hrana putuje do našeg stola? Tko sve radi na tim farmama i plantažama? Kakva je klima u tim državama? Dođi, degustiraj i nauči!
Krš oko mene – jučer, danas, sutra! (Marin Mićunović i ostali studenti)
Što je to krš? Kako i kojom brzinom je nastao? Koji su procesi danas zabilježeni na kršu? Kakva je budućnost krških područja? Dođi na radionicu, zaviri u podzemlje i pregledaj oblike na površini!
Koliko brzo se zagrijava tlo? (Marin Mićunović i ostali studenti)
Dođi na radionicu i pomoću toplinske kamere pregledaj razlike u zagrijavanju tla. Isplaniraj svoj budući grad uzimajući u obzir zagrijavanje podloge.
GEOFOTOKUTAK!
Lokacija: Šator Geografskog odsjeka
Na radionicama se fotografiraj s toplinskom kamerom i ponesi izrađenu fotografiju za uspomenu 😊 !
Lokacija: Geološko-paleontološki zavod, Horvatovac 102b; Mineraloško-petrografski zavod, Horvatovac 95
Datum i vrijeme: 16.5.2025. od 10 do 20 sati
Obrazac za prijavu na radionice: https://forms.gle/D7K7Nb2XDpV576ms9
Predavanja:
Horvatovac 102b, Predavaonica -008
Anamaria Obad
10:00
Magmatske tajne: Kako brzina hlađenja magme oblikuje stijene?
Zaronite u fascinantan svijet magmatskih stijena i otkrijte kako svaka sekunda hlađenja magme oblikuje jedinstvene kristale i spektakularne strukture, stvarajući stijene koje čine osnovu naše Zemlje!
Najprikladnije za: sve dobne skupine.
Melani Milinković
11:00
Plima budućnosti: koliko brzo raste globalna morska razina
Kako podizanje morske razine utječe na naš planet? Što je uz topljenje leda uzrok tome? Koje su posljedice na obale i ekosustave? Dođi i saznaj kako geolozi 'čitaju' događaje iz prošlosti zapisane u stijenama na obalama i iz dubina oceana.
Najprikladnije za: sve dobne skupine.
Fran Vidaković, mag. geol
12:00
Brzi i žestoki: kako istražujemo brzinu kretanja dinosaura?
Dinosauri su hodali Zemljom više od 160 milijuna godina...ili su možda njome trčali, ili pak poskakivali? Ovo predavanje razotkriva dokaze i metode uz pomoć kojih znanstvenici utvrđuju način i brzinu kretanja ovih davno izumrlih životinja!
Najprikladnije za: sve dobne skupine.
Radionice:
Horvatovac 102b, predavaonica 016
Gipsili
10:00 – 11:00, 11:00 – 12:00
Volite li fosile? Želite li naučiti nešto više o fosilima? Onda je ova radionica baš za vas, jer
ćete moći napraviti svoj primjerak u gipsu, i ponijeti ga kući!
Najprikladnije za: predškolski uzrast, 1. – 4. razred OŠ.
Nužna je predbilježba (do 20 sudionika po radionici).
Geologija Minecraft-a
13:00 – 15:00
Jeste li se ikada zapitali kako stijene iz Minecrafta izgledaju uživo? Mislite da biste ih znali prepoznati uživo? Okušajte svoje znanje u igri prepoznavanja. Dođite i probajte sve vrste stijena iz Minecrafta prepoznati uživo!
Najprikladnije za: sve dobne skupine.
Geološke društvene igre
15:00 – 20:00
Odigrajte razne geološke društvene igre; neke koje su već bile u prošlogodišnjim programima, a možda i pokoju novu. Igre su edukativnog karaktera, te ćete uz natjecanje naučiti nešto o geologiji i povijesti Zemlje.
Najprikladnije za: sve dobne skupine.
Horvatovac 102b, predavaonica –007
Napravi svoju geodu!
10:00 – 11:00, 11:00 – 12:00
Jeste li ikad našli lijepe kristale u šupljini neke stijene? Znate li kako nastaju? Ako niste, možete ih pokušati napraviti i sve o njima saznati na ovoj radionici.
Najprikladnije za: 4.-8- razred OŠ.
Nužna je predbilježba (do 20 sudionika po radionici).
Zemljine moćne tajne
13:00 – 14:00, 14:00 – 15:00
Fasciniraju vas vulkani, kretanje tektonskih ploča, nastanak i nestanak kontinenata i oceana kroz prošlost? Sve to ima jedan zajednički nazivnik, a to je toplina (uz još nekoliko čarobnih sastojaka, naravno). Krenite s nama na put do središta Zemlje uz tajnovite stijene, a hrabrim istraživačima nagrade tajne slijede.
Najprikladnije za: 1.-8. razred OŠ.
Nužna je predbilježba (do 20 sudionika po radionici).
Glasan k'o grom, trese se atom
16:00 – 17:00, 17:00 – 18:00
Naučite o potresima: kako nastaju i kako se ponašaju, te kako možemo otkriti mjesto izvora potresa. Kroz izradu modela koji će se staviti na simulator potresa moći ćete vidjeti posljedice koje ostavljaju potresni valovi.
Najprikladnije za: 4.-8. razred OŠ, srednja škola
Nužna je predbilježba (do 20 sudionika po radionici).
Horvatovac 95, Mineraloško-petrografski zavod
Escape room: Izgubljeni alem-kamen
10:00 – 11:00, 11:00 – 12:00, 12:00 – 13:00, 13:00 – 14:00
Odigrajte geološku inačicu poznate igre i pokušajte rješavajući zagonetke saznati o kojem se to kamenu radi u nazivu, i kako vam on može pomoći da dođete do konačnog cilja.
Najprikladnije za: 7.-8.- razred OŠ, srednja škola
Nužna je predbilježba (četiri osobe u jednoj ekipi).
Izložbe i ostale aktivnosti:
Horvatovac 102b, Geološko-paleontološki zavod
Udomi kamen
14:00 – 17:00
Želiš (novog) kućnog ljubimca, ali nisi baš najodgovornija osoba na svijetu po pitanju brige o životinji? Udomi kamen! Pogledaj zbirku odabranih geoloških uzoraka i ponesi uzorak stijenesa sobom kao trajnu uspomenu na DiN na PMF-u. Tko prvi – njegov kamen.
Čemu nam sve minerali služe?
10:00 – 16:00
Jeste li znali da minerale redovito koristimo u svakodnevnom životu? Bez njih ne bi bilo automobila, vlakova ili aviona. Ne bi mogli oprati zube ili odjeću. Drago kamenje, satovi, aluminijska folija... sve su to minerali! A isto tako, da nema minerala, ne bi mogli sjediti za računalom i čitati ove retke...
Čudesni svijet mikrofosila
10:00 – 16:00
Mnoge stijene na prvi pogled izgledaju "manje lijepe" ili nezanimljive, no gotovo uvijek skrivaju čudesni mikrosvijet nevidljiv prostom oku. Zavirite u mikroskop i pogledajte što se sve skriva u stijenama.
Pomakni planine, izdubi doline
10:00 – 20:00
Zaigrajte se u čarobnoj kutiji s pijeskom koja aktivno reagira na svaku promjenu površine. Proučite kako mijenjanjem reljefa utječete na izgled topografske karte ali i geoloških pojava na površini terena.
Geološko-paleontološka zbirka
10:00 – 20:00
Razgledanje stalnog postava Geološko-paleontološke zbirke s mnoštvom fosila i stijena.
Lokacija: Kemijski odsjek, Horvatovac 102a
Za pomoć u pronalaženju predavanja, radionica i ostalih događanja javite se na info pultu u predvorju
Predavanja (predavaonica A2)
izv. prof. dr. sc. Nenad Judaš, Bez Naslova VII
Opis: Predavanje za koje nije potreban naslov, naprotiv ovo je sedmo u nizu predavanja. Bez naslova… Iznenađenja i iskušenja. Riješi zagonetku.
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Početak predavanja: 10:00 h
Razgovor sa studentima (tribina): Zašto studirati kemiju baš na PMF-u?
Opis: Po čemu je studij kemije poseban? Što je to drugačije na PMF-u u odnosu na druge “kemijske” fakultete? Što sve mogu raditi nakon završene kemije? Ako su to pitanja koja si postavljaš, onda je ova tribina pravo mjesto za tebe! PMF-ovi kemičari iz indrustrije, znanosti, škola, bivši i sadašnji studenti su tu da ti odgovore na sva ta pitanja!
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Početak predavanja: 11:00 h
izv. prof. dr. sc. Vladimir Stilinović, Celeritas Chemica
Opis: Brzo, brže, najbrže, VoooOOOOOSH!
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Početak predavanja: 13:00 h
doc. dr. sc. Morana Dulić, Čudesan svijet biokatalizatora
Opis: Bez ubrzavanja kemijskih reakcija nema života. Zato su tu enzimi, biokatalizatori koji svojom aktivnošću sudjeluju u gotovo svakom procesu koji se odvija u živim bićima. Dođi i saznaj kako nam pomažu trčati, probavljati hranu i rasti.
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika je 185); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Početak predavanja: 14:00 h
Selvita (predavanje partnera Dana i noći), Mala tableta, velika priča: kako nastaju lijekovi?
Opis: Kako od ideje na papiru nastaje lijek? Na ovom predavanju pratimo fascinantno putovanje – od prvotne ideje i razvoja, preko temeljitih
pretkliničkih ispitivanja i rigoroznih testova, pa sve do konačnog proizvoda koji mijenja živote pacijenata. Kroz priču ćemo osvijetliti izazove, vremenski okvir i brojne korake koji stoje između inovacije i stvarnosti novog lijeka.
Lokacija: Predavaonica P1 – nisu potrebne rezervacije
Početak predavanja: 11:00 h
Radionice (Za lokacije izvođenja radionica javiti se na info pult)
doc. dr. sc. Ivan Nemet i Nikolina Ilić, mag. chem., Ćiribulaboraćiribatorijčić
Opis: Na radionici će biti izvođeni pokusi kvalitativne kemijske analize, uz pomoć kojih će se otkriti sastav uzoraka. Cilj radionice je predstaviti svijet kemije na neposredan način, pri čemu će učenicima uz pomoć demonstratora biti omogućeno samostalno izvođenje pokusa.
Najprikladnije za: 7. r. OŠ do 4. r. SŠ
Termini izvođenja: 10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 20); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
izv. prof. dr. sc. Đani Škalamera, Kutak nazbilj
Opis: Ukoliko želiš osjetiti kako studentski život izgleda u stvarnosti, odjeni kutu, stavi zaštitne naočale i napravi jednu praktikumsku vježbu. Pravu, pravcatu, onakvu kakvu rade naši studenti na fakultetu.
Najprikladnije je za učenike četvrtih razreda srednjih škola.
Termini izvođenja: 10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 15); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
doc. dr. sc. Ivana Kekez, Kristalizirati je slatko može li to lako svatko?
Opis: Kristalizacija kao metoda pročišćavanja tvari često je korištena metoda kod priprave organskih i anorganskih tvari te bioloških makromolekula. Ukoliko nastanu kristali zadovoljavajuće kvalitete, kristal se može snimiti na uređaju za rendgensku difrakciju te iz prikupljenih podataka odrediti trodimenzionalna struktura. 3D struktura molekula važna je za razumijevanje svojstva priređene tvari što otvara mogućnosti za unaprjeđenje ili otkriće nove primjene priređene tvari (razvoj materijala sa poboljšanim svojstvima, lijekova, funkcije bioloških molekula itd.). Želite li istražiti koje su to tvari koje možete „lako“ kristalizirati, a za koje ćete trebati zatražiti pomoć „čarobnjaka“ (iskusnog kemičara), dođite i posjetite radionicu Kristalizirati je slatko može li to lako svatko?.
Najprikladnije za: učenike srednjih škola
Termini izvođenja:10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 10 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Petra Kozulić, mag. chem.: Brzina je vrlina
Opis: Što su to enzimi? Zašto enzimi ubrzavaju kemijske reakcije? Kako to enzimi rade? Gdje pronalazimo enzime? Zašto je bez njih život nemoguć? Gdje se enzimi mogu koristiti? Sve to i više možeš naučiti na radionici iz biokemije!
Najprikladnije za: učenike srednjih škola
Termini izvođenja: 10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 15 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
dr. sc. Nikola Bedeković: Kucaj, melji, tresi
Opis: Kemija nas je mnoge zadužila, ali i rastužila. Otkrijte što je zelena kemija i kako nam može pomoći u rješavanju ekoloških izazova.
Najprikladnije za: učenike srednjih škola
Termini izvođenja: 10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 16 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
dr. sc. Jasmina Jukić: Elektrolitni izazov
Opis: Elektroliti su tvari koje u otopini disociraju na ione. Neki, poput natrijeva i kalijeva klorida, prisutni su u našem organizmu, a njihova odgovarajuća koncentracija u krvi važna je za zdravlje, posebno za ispravno funkcioniranje kardiovaskularnog i živčanog sustava. Da bi se održala ispravna koncentracija elektrolita u organizmu, ali i količina tjelesnih tekućina, treba unositi dovoljno vode i elektrolita. Kod osoba koje se bave sportom, posebno je izražen gubitak elektrolita putem znoja. Iz tog razloga, na tržištu postoje različita sportska pića čijom bi se konzumacijom trebalo pospješiti nadoknađivanje izgubljenih elektrolita. Svrha ove radionice je složiti jednostavan uređaj kojim bi se usporedile količine elektrolita u različitim otopinama mjerenjem jakosti struje koja prolazi kroz otopinu, odnosno određivanjem vodljivosti otopina. Posebna pažnja bi se usmjerila na razlike u količini elektrolita u sportskim pićima i npr. soku od naranče, ali bi se istražile i neke druge otopine.
Najprikladnije za: 2.-4. r. SŠ
Termini izvođenja: 10:30 h, 12:30 h, 14:30 h i 16:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika 16 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Znanstvene čarolije
Opis: Pridružite se studentima kemije, volonterima projekta „Znanstvene čarolije“ koji će i ove godine djeci predškolskog i nižeg osnovnoškolskog uzrasta prikazati neke od pokusa te im pomoći u izvođenju istih. Posjetite ih i saznajte kakve su sve „čarolije“ pripremili.
Najprikladnije za: 5 – 10 godina
Termini izvođenja: 10:00 h, 11:30 h, 13:00 h, 14:30 h, 16:00 h i 17:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila (max. broj sudionika u jednom terminu radionice je 30); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
Ostalo
Escape room: Put bez povratka (Javiti se na info pult)
Voditelji: dr. sc. Juraj Nikolić i dr. sc. Mladen Borovina
Opis: Zanima te kemija? Želiš upisati PMF i saznati kakav je osjećaj provesti dane i noći učeći u knjižnici? Ovo onda nije radionica za tebe jer ćemo ti mi pokazati kako pobjeći s PMF-a! Mjesta za naš kemijski escape room su izrazito ograničena pa požuri želiš li vidjeti je li studij na Kemijskom odsjeku doista put bez povratka!
Najprikladnije za: 7. r. OŠ do 4. r. SŠ
Termini izvođenja: 10:30 h, 11:30 h, 12:30 h, 13:30 h, 14:30 h, 15:30 h, 16:30 h, 17:30 h
Potrebna rezervacija putem e-maila, prijavljuje se cijela grupa učenika za pojedini termin (max. broj sudionika je 6 – 8 po terminu radionice); kontakt: dr. sc. Mateja Pisačić; e-mail: mpisacic@chem.pmf.hr
PO Entropija – pokusi ispred zgrade
Opis: Entropija i negativna entalpija! Što su entropičari pripremili ove godine pogledajte ispred zgrade Kemijskog odsjeka (na sigurnoj udaljenosti). Bit će bljeska i topline, a možda i poneki „trik nestajanja“.
Prikladno za sve uzraste, nije potrebna rezervacija.
Svijet kemije - šetnja po laboratorijima uz izvođenje pokusa (Laboratoriji na -1)
10:00-19:00h
Opis: Spektakularna znanstvena izložba posebna je po svojoj interaktivnosti – svaki posjetitelj doživjet će sve grane kemije kroz pokuse i demonstracije. Studenti su pripremili jedinstven i atraktivan put kemije koji posjetitelje vodi kroz značajne kemijske pokuse. Od kiselina i baza, preko „kompliciranih“ redoksa, mnogo boja, toplo-hladnih pokusa, tekućih metala pa do proteina i DNA. Quis es kemijo?
Prikladno za sve uzraste, nije potrebna rezervacija.
PREDAVANJA
Predavanja su najprikladnija za uzrast 12+, ali su otvorena za sve zainteresirane. Nije potrebna prethodna prijava.
10:00 V. Čačić: Što je algoritam? (predavaonica 003)
U 21. stoljeću, okruženi smo algoritmima sa svih strana. Postoje algoritmi za rješavanje geometrijskih, aritmetičkih, fizikalnih, pa čak i socijalnih i raznih drugih problema. Pored toliko primjera, treba li nam uopće formalna definicija? Paradoksalno, najviše nam treba pri proučavanju neodlučivih problema, za koje ne postoje algoritmi.
11:00 Z. Drmač: Što je i čemu služi linearna algebra (predavaonica A001)
Na nizu primjera iz primjena će se pokazati kako koristimo vektore, matrice i razne operacije s matricama. Primjene uključuju steganografiju (skrivanje datoteka, slika, videa u druge datoteke, slike, videa), digitalne vodene žigove (dokazi autentičnosti digitalnih sadržaja), prepoznavanje objekata, znakova (npr. znamenke) ili lica osoba. Cilj je motivirati proučavanje linearne algebre i studij matematike.
12:00 P. Lazić: (Zlo)uporaba statistike (predavaonica 003)
Objasnit ćemo što je statistika, gdje se koristi, i koje su njene mogućnosti, a najviše pozornosti posvetit ćemo (ne)namjernim pogrješkama koje se pojavljuju u primjenama. Pokazat ćemo primjere manipuliranja statistikom. Obradit ćemo probleme izostavljanje važnih podataka, prilagođavanje statističkih modela kako bi se postigli željeni rezultati, problem kauzalnosti i koreliranosti, Simpsonov paradoks i rudarenje po podacima.
13:00 B. Muha: Primjene matematike u industriji, biomedicini i prirodnim znanostima (predavaonica A001)
Iako se u srednjoškolskom gradivu primjene matematike ne spominju često, povijest pokazuje da se razvoj matematičke teorije i njezine primjene uvijek razvijaju paralelno i međusobno nadopunjuju. Kao što je nobelovac Eugene Wigner istaknuo u svom čuvenom eseju, matematika ima "neopravdano djelotvoran utjecaj u prirodnim znanostima", čime je želio istaknuti da matematika ima veliku moć predviđanja u prirodnim znanostima.
Na ovom predavanju otkrit ćemo kako matematika igra važnu ulogu u različitim područjima: od optimizacije rada energetskih mreža u industriji, preko dizajna umjetnih organa u biomedicini, do proučavanja plivanja riba u biologiji. Kroz ove primjere pokazat ćemo kako se ideje iz različitih grana matematike – poput numerike, matematičke analize, diferencijalnih jednadžbi i linearne algebre – kombiniraju kako bi riješili složene probleme i unaprijedili tehnologiju te razumijevanje prirode.
14:00 B. Bošnjak, Z. Iljazović: Diplomski studiji na matematičkom odsjeku (predavaonica 003)
Uz razgovor sa studentima i bivšim studentima predstavit će se osam diplomskih studija na matematičkom odsjeku.
15:00 Mladi nadareni matematičari "Marin Getaldić": Kako se za natjecanja pripremaju naši najbolji matematičari (predavaonica A001)
Jeste li se ikada pitali kako izgleda put od prvog školskog natjecanja do nastupa na najprestižnijim svjetskim matematičkim olimpijadama? Na ovom predavanju vodimo vas kroz sve razine matematičkih natjecanja – od školskih i županijskih, preko državnih, pa sve do međunarodnih poput IMO-a (Međunarodna matematička olimpijada) i MEMO-a (Srednjoeuropska matematička olimpijada). Predstavit ćemo kako izgleda proces selekcije najboljih učenika, koje su pripreme potrebne za vrhunske rezultate te kakvu ulogu u svemu tome ima naša udruga.
Upoznat ćemo vas i s posebnim matematičkim kampovima i pripremama na kojima se učenici dodatno usavršavaju, stječu nova znanja i razvijaju strast prema matematici. Ako ste znatiželjni kako izgleda svakodnevica najboljih mladih matematičara i tko stoji iza njihovih uspjeha, ovo predavanje ne želite propustiti!
16:00 P. Goldstein: Matematika u biologiji (predavaonica 003)
Kako sekvenciramo genom? Kako tražimo enzime u proteomu? Kako mutiramo enzime i radimo nove lijekove?
RADIONICE
10:00-18:00 Kombinatorno-vjerojatnosna soba (Udruga MNM), predavaonica 101 (uzrast 12+)
Zabavite se uz neke od najpoznatijih kombinatornih igara te se okušajte u raznim problemima koji povezuju matematiku i svijet.
10:00-18:00 Igraonica, predavaonica 006 (uzrast 6+)
Svi se volimo igrati. Saznajte gdje se u raznim igrama krije matematika, i naravno, igrajte se!
10:00-18:00 Origami, čitaonica (uzrast 6+)
Naučite izrađivati origami i zabavite se uz ovu staru japansku vještinu kreiranja objekata od papira.
10:00-18:00 Šahovska soba (šahovska sekcija), predavaonica 001 (uzrast 12+)
Okušajte se u partiji šaha sa studentima matematike!
10:00-18:00 Geometrijska soba, čitaonica (uzrast 4+)
Kako podijeliti kut na tri jednaka dijela? Koliko ima karakterističnih točaka trokuta? Što ćemo dobiti ako prerežemo stožac? Odgovore na ova i mnoga druga zanimljiva geometrijska pitanja potražite u geometrijskoj sobi!
10:00 - 18:00 Matematika i umjetnost, predavaonica 109 (uzrast 6+)
Iako se čine nespojive, matematika je oduvijek bila čest motiv u umjetničkim djelima, jednako kao što i matematičari u brojevima i jednadžbama vide ljepotu i savršenstvo. U ovoj sobi kroz interaktivne radionice i izložbu možete naučiti više o ovom spoju suprotnosti.
10:00-18:00 Soba s brojevima, predavaonica 110 (uzrast 6+)
Naizgled najjednostavniji prirodni brojevi kriju mnoge zanimljivosti. A nećemo se zadržati samo na njima.
10:00-18:00 Casino, hodnik na 2. katu (uzrast 12+)
Postoji li sreća u kartama, ili zapravo ne možemo pobjeći od zakona velikih brojeva? Saznajte kako matematičari shvaćaju igre na sreću.
10:00-18:00 Kriptografija, predavaonica 110 (uzrast 10+)
Naučite neke zanimljive metode za šifriranje poruka.
10:00-18:00 Matematikom po svijetu, predavaonica 109 (uzrast 10+)
Otkrijte kako su različite kulture razvijale i primjenjivale matematičke koncepte, te kako su iste ideje predočavali na različite načine.
10:00-18:00 Matematika na računalima, praktikum 2 (uzrast 10+)
Dođite i vidite kako matematičari koriste računala i kako računala koriste matematiku.
OSTALO
10:00-18:00 Kutak za maturante (predavaonica 002), uzrast 16+
Razmišljate li o studiju matematike? Pokušajte riješiti kolokvije s raznih kolegija prve godine. Popričajte sa studentima matematike i doznajte iz prve ruke sve što vas zanima.
10:00-18:00 Escape room (predavaonica 104 za uzrast 13-14; predavaonica 102 za uzrast 15+)
Odigrajte matematičku verziju poznate igre Escape room u kojoj treba riješiti niz zagonetki kako biste izašli iz prostorije!
10:00-18:00 Matematička potjera (predavaonica 004), uzrast 12+
Pobjegnite lovcima svojim matematičkim znanjem!
10:00-18:00 Milijunaš, predavaonica 005 (uzrast 12+)
Dokažite svoje matematičko znanje protiv 15 teških pitanja uz pomoć tri nešto drugačija džokera kako bi osvojili vrijedne (i slatke) nagrade.